fbpx

Dajmy szansę hodowcom bydła na utrzymanie potencjału produkcji

W związku z trudną sytuacją hodowców bydła spowodowaną drastycznymi spadkami cen żywca wołowego Lubelska Izba Rolnicza apeluje do Polskiego Rządu o wdrożenie mechanizmów łagodzących negatywne skutki wstrzymania eksportu i drastycznego spadku cen żywca wołowego.

– Polscy rolnicy, a w tym rolnicy województwa lubelskiego często opierają funkcjonowanie swoich gospodarstw na produkcji bydła mięsnego, ważne jest to szczególnie dla terenów o słabszych glebach determinujących ograniczenia w towarowej produkcji roślinnej. Dodatkowo, sytuacja spadku cen żywca wołowego ściśle powiązana jest ze spadkami na rynku mleka, który już boleśnie odczuwa skutki pandemii. Ograniczenia produkcji mleka wpłyną na zwiększenie ilości żywca na rynku i w konsekwencji doprowadzą do załamania cen, które już nie gwarantują opłacalności produkcji. Bolesny jest także fakt, iż spadki cen żywca wołowego i mleka najczęściej dotkną te same gospodarstwa, które często wiążą obydwie gałęzie produkcji – argumentuje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Według samorządu rolniczego, szybkie wprowadzenie w życie mechanizmów obronnych i łagodzących negatywne skutki pandemii, da tym gospodarstwom szansę na utrzymanie potencjału produkcji i w przypadku ustąpienia pandemii powrót do szybkiego ustabilizowania rynku żywca wołowego.

– Biorąc pod uwagę duże znaczenie produkcji żywca wołowego, Lubelska Izba Rolnicza, jako samorząd rolniczy województwa lubelskiego, pilnie wzywa do uruchomienia interwencyjnego skupu mięsa wołowego, wsparcia finansowego na przechowywanie, przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej zachęcającej polskich konsumentów do zwiększenia spożycia mięsa wołowego – dodaje Jędrejek.

WRP

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.