fbpx

Czyste spalanie

Czy paliwa stałe można spalać nie powodując zanieczyszczeń? Jak palić ekogroszkiem, by przestrzegać wyśrubowanych normy emisji gazów? Jak spalać ekogroszek „do czysta”, nie wytwarzając przy tym trującego dymu?

Wszystkie rodzaje paliw mają swoich przeciwników oraz głośnych zwolenników. Te z grupy odnawialnych możemy zaliczyć do najlepszych z uwagi na ich niewyczerpywanie. Jednak, tak jak węgiel pozostawiają one po sobie śladowe pierwiastki, których żaden specjalista nie chciałby widzieć w powietrzu. Takimi paliwami również można zatruwać środowisko, głównie wtedy, gdy paliwa są nieumiejętnie spalane lub spalanie odbywa się przy użyciu nieprawidłowych lub źle ustawionych urządzeń. Identycznie sytuacja ma się w przypadku nowoczesnych, automatycznych kotłów i instalacji grzewczych wykorzystujących paliwa stałe typu ekogroszek.  Materiały opałowe można spalać czysto, nie powodując zanieczyszczeń środowiska.

By spalać ekogroszek w sposób prawidłowy – „do czysta”, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do całkowitego spalenia. Ważna jest optymalna temperatura, dostęp powietrza, częstotliwość dozowania oraz prawidłowo rozprowadzona instalacja grzewcza – rury i grzejniki oraz sprawny przewód kominowy. Cała poprawnie zamontowana instalacja powinna podlegać również sezonowym przeglądom technicznych – nie można zaniedbać tej ważnej czynności. Zmieniając dostawcę ekogroszku każdorazowo dopasowujmy parametry spalania do jakości produktów opałowych. Fabryczne parametry kotła lub pieca nie są ustawione „raz na zawsze”, to tylko pomocna wskazówka.

Ekogroszek to najefektywniejsze, wysokiej jakości paliwo powstałe na potrzeby kotłów retortowych. W wyników procesów wzbogacenia i rozdrobnienia, które przechodzi tuż po wydobyciu spełnia zaostrzone normy emisji gazów. Ekogroszek, w przeciwieństwie do innych materiałów opałowych charakteryzuje się znikomą zawartością siarki (mniej niż 0,6% masy), niewielką zawartością popiołu i małą wilgotnością (oba wskaźniki poniżej 10% masy). Parametry te pozwalają uzyskać dość wysoką wartość opałową, która podczas spalania zamieniana jest w dużą dawkę ciepła. Dzięki niewielkiej zawartości siarki emituje on w procesie spalania gazy o wartości dopuszczonej przez rygorystyczne normy ekologii.

Pamiętajmy, że nie każdy ekogroszek jest paliwem wysokiej jakości, które powstało z wyselekcjonowanych partii węgla kamiennego. Chcąc kupić produkt o wysokiej kaloryczności, stosunkowo małej wilgotności i minimalnej zawartości substancji niepalnych i popiołu wybierajmy zawsze renomowanego producenta. Takiego, który na żądanie może przedstawić aktualne certyfikaty badań laboratoryjnych. Certyfikowani producenci i dystrybutorzy zazwyczaj chwalą się pozyskanymi dowodami wysokiej jakości oferowanych produktów na stronach internetowych i na opakowaniach.

AT na podst. materiałów Tani Opał

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.