fbpx
Strona głównaPrawo i finanseCena dzierżawy gruntów rolnych idzie w górę. Najwięcej za dzierżawy płacą rolnicy...

Cena dzierżawy gruntów rolnych idzie w górę. Najwięcej za dzierżawy płacą rolnicy z Mazowsza

Dziś, kiedy już na wolnym rynku ziemi rolnej na sprzedaż jest niewiele, jedynym sposobem na powiększenie areału swojego gospodarstwa bywa dla rolników dzierżawa. To też główny kierunek zagospodarowania Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ile kosztuje obecnie czynsz dzierżawny gruntów rolnych?

Dowiedzieliśmy się, że średni czynsz dzierżawny uzyskany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w I półroczu 2021 r. wyniósł 15,1 dt/ha.

Jak podaje KOWR, w wyliczeniach średniej wysokości czynszu wyeliminowano grunty zabudowane oraz o specyficznym charakterze (np. ze złożami kopalin, pod wodami), a także grunty nierolne. Z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców.

Źródło: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I półroczu 2021 r. wyniosła 15,1 dt/ha. Została ona ustalona na podstawie zawartych w tym okresie 2436 umów dzierżawy o łącznej powierzchni 25 709 ha gruntów.

Najwyższe czynsze dzierżawne uzyskano w województwie mazowieckim – 27,6 dt/ha, łódzkim – 25,1 dt/ha i małopolskim – 22,2 dt/ha, a najniższe w województwach świętokrzyskim i zachodniopomorskim odpowiednio: 6,6 dt/ha i 9,0 dt/ha.

– W porównaniu do I półrocza 2020 roku, w I półroczu 2021 roku nastąpił wzrost średniej wielkości czynszu o 5,5 dt/ha, przy wydzierżawieniu o 3507 ha mniejszej powierzchni gruntów – 12% i zawarciu o 18 większej liczby umów – 1 proc. – informuje KOWR.

2 KOMENTARZE

  1. To przestań dzierżawić tylko kupuj na ile cię stać co roku a nie wielki rolnik 50 ha własne 200 dzierżaw hahaha za te 200 x 2500 to masz pół miliona czyli kupiłby od 10 do 15 ha ziemi rocznie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.