fbpx

Czy znajdą się dodatkowe fundusze na usuwanie azbestu?

Nadal w wielu miejscach w Polsce można spotkać zabudowania gospodarskie na wsi pokryte eternitem, w którego skład wchodzi szkodliwy zarówno dla środowiska jak i zdrowia człowieka azbest. Dlatego samorząd rolniczy apeluje do ministra klimatu i środowiska o podjęcie działań mających na celu zwiększenie środków finansowych dla Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które będę rozdysponowane na rzecz demontażu, odbioru i utylizacji eternitu. 

Baner Kuhn

– Wśród społeczności lokalnej wciąż jest niska świadomość w zakresie zagrożeń związanych z eksploatacją i usuwaniem azbestu Upowszechnianie wiedzy na ten temat pozwoli na lepsze rozpoznanie potrzeb, precyzyjne planowanie środków wydatkowanych na ten cel oraz stopniowe wyeliminowanie wyrobów azbestowych z otoczenia co jest głównym celem „Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032.” Zwiększenie środków na ten cel przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a tym samym zwiększy komfort życia w gminach, poprawiając stan środowiska naturalnego – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych .

– W ramach przyjętych ostatnio zmian dotyczących realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest został zwiększony poziom dofinansowania przedsięwzięć dla tych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które charakteryzują się niskimi przychodami. Wsparcie udostępniane przez NFOŚiGW wzrosło z 50% do 60 % kwoty kosztów kwalifikowanych, zmniejszając przy tym wymagany udział wkładu WFOŚiGW z 35% do 25% tych kosztów – odpowiada KRIR Joanna Książek – Wieder, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Obecnie nie planuje się jednak dalszego zwiększania udziału procentowego wkładu NFOŚiGW w realizację programu dotyczącego usuwania azbestu. Jak zaznacza MKiŚ  program ma charakter ogólnopolski i dodatkowe preferencje dla wojewódzkich funduszy, w tym WFOŚiGW o mniejszych przychodach, muszą uwzględniać możliwości finansowe NFOŚiGW.

W zakresie dotacji przeznaczonych na usuwanie azbestu główną rolę odgrywa  program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej „NFOŚiGW”) pn. „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”, zakładający udostępnianie środków na udzielanie dotacji dla beneficjentów końcowych za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Beneficjentem końcowym Programu są gminy, związki międzygminne i powiaty, działające na rzecz właścicieli lub posiadaczy obiektów budowlanych położonych na ich terenie.

Baner Kioti
SDF baner
Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.