fbpx

Czy za większe ilości nawozów nie będzie można już zapłacić gotówką?

Od 1 stycznia 2024 r. mają obowiązywać niższe limity płatności gotówką zarówno dla przedsiębiorców, jak i po raz pierwszy dla konsumentów. Oznaczałoby to, że wiele transakcji chociażby dokonywanych przy zakupie środków do produkcji rolnej musiałaby odbywać się tylko bezgotówkowo. Jednak posłowie PiS i Solidarnej Polski chcą uchylenia tych przepisów i przedstawili swój projekt ustawy w tej sprawie.

Po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie  – Prawo przedsiębiorców Polski ład wprowadził od 1 stycznia 2024 r. niższe limity płatności gotówką:

Samasz loteria - baner

  • limit płatności gotówką dla jednej transakcji między przedsiębiorcami ma wynosić 8 tys. zł (obecnie wynosi 15 tys. zł),
  • dla konsumentów limit płatności dla jednej transakcji ma wynosić 20 tys. zł (obecnie nie ma limitu dla osób prywatnych).

Chodzi o kwoty brutto. Jeżeli kwoty te zostaną przekroczone, transakcję będzie trzeba rozliczyć bezgotówkowo.

Posłowie PiS i Solidarnej Polski chcą uchylenia wskazanych wyżej przepisów, choć jeszcze nie weszły w życie. Złożyli w Sejmie projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w Polsce. Podkreślają, że według danych NBP ponad 18 % osób dorosłych w Polsce nie ma konta, a wśród osób powyżej 65 roku życia aż 48 %. Konieczność uchylenia nowych limitów płatności gotówką uzasadniają też zagrożeniem cyberprzestępczością.

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.