Czy wiosenna susza zaszkodzi zbiorom rzepaku?

Rosnący popyt na żywność i energię odnawialną spowoduje, wg analityków IERiGŻ, iż światowe zużycie przekroczy produkcję rzepaku, a jego zapasy na koniec sezonu zmaleją. Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce mają być relatywnie wysokie – ok. 1,95 mln ton, pomimo 7-procentowego spadku.

Światowe zbiory nasion oleistych w sezonie 2009/10 powinny wzrosnąć o 6,5%. Prym wiedzie tu soja (wzrost o 12%) – najważniejsza roślina oleista w skali świata. Natomiast mniejsze mają być zbiory rzepaku – o 6,5%. Największy spadek zbiorów prognozowany jest na Ukrainie (o 48%) i w Kanadzie (o 13%).

W 27 krajach Unii Europejskiej zbiory rzepaku w 2009 r. przewiduje się na poziomie 18,4 mln ton, czyli o 2,6% mniej niż w roku poprzednim. Niższe będą głównie w Polsce, na Węgrzech i części Niemiec, głównie z powodu wiosennej suszy.

Przy zmniejszeniu o ok. 3% areału uprawy rzepaku w Polsce – do ok. 750 tys. ha, jego plony będą też prawdopodobnie nieco niższe niż w trzech ostatnich latach i wyniosą ok. 26 dt/ha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności