fbpx
Strona głównaUprawaCzy wiosenna susza zaszkodzi zbiorom rzepaku?

Czy wiosenna susza zaszkodzi zbiorom rzepaku?

Rosnący popyt na żywność i energię odnawialną spowoduje, wg analityków IERiGŻ, iż światowe zużycie przekroczy produkcję rzepaku, a jego zapasy na koniec sezonu zmaleją. Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce mają być relatywnie wysokie – ok. 1,95 mln ton, pomimo 7-procentowego spadku.

Światowe zbiory nasion oleistych w sezonie 2009/10 powinny wzrosnąć o 6,5%. Prym wiedzie tu soja (wzrost o 12%) – najważniejsza roślina oleista w skali świata. Natomiast mniejsze mają być zbiory rzepaku – o 6,5%. Największy spadek zbiorów prognozowany jest na Ukrainie (o 48%) i w Kanadzie (o 13%).

W 27 krajach Unii Europejskiej zbiory rzepaku w 2009 r. przewiduje się na poziomie 18,4 mln ton, czyli o 2,6% mniej niż w roku poprzednim. Niższe będą głównie w Polsce, na Węgrzech i części Niemiec, głównie z powodu wiosennej suszy.

Przy zmniejszeniu o ok. 3% areału uprawy rzepaku w Polsce – do ok. 750 tys. ha, jego plony będą też prawdopodobnie nieco niższe niż w trzech ostatnich latach i wyniosą ok. 26 dt/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.