fbpx

Czy wiesz, jaki był pierwszy seryjnie produkowany Ursus?

Historia Ursusa zaczyna się w roku 1893 pod nazwą Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i nie jest od razu związana z produkcją traktorów. Na pierwszy, co prawda małoseryjny wg nawet dzisiejszych standardów, model trzeba było czekać jeszcze blisko 30 lat.

Samasz loteria - baner

Zanim jednak doszło do wyprodukowania pierwszego ciągnika, firma w roku 1903 zmieniła nazwę na Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów Ursus, co było pokłosiem ogromnej popularności powieści Henryka Sienkiewicza Quo Vadis. Wówczas również dotychczasowy znak towarowy zastąpiono nowym, gdzie w stylizowanym kole zębatym trzema literami zaszyfrowano słowo Ursus.

Do momentu wybuchu I Wojny Światowej firma zajmowała się głównie produkcją silników spalinowych, których wyprodukowano ogółem 6000 różnych typów o mocach od 5 do 450 KM, a w oferowanym asortymencie poważne miejsce miały przewoźne silniki dla rolnictwa tzw. lokomobile.

Jeszcze w czasie wojny rozpoczęto również, w latach 1916-1918, prace nad stworzeniem pierwszego polskiego ciągnika. Głównym konstruktorem był prof. Karol Taylor. Niestety w tym przypadku skończyło się tylko na jednym prototypie i produkcja seryjna tej maszyny nigdy nie została uruchomiona.

Tak dochodzimy do roku 1922, kiedy po ponownej zmianie nazwy na Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus” Sp. Akc, rozpoczęto seryjną produkcję ciągników, a właściwie jednego modelu, który był bardziej tzw. ciągówką.

Był to model, który w literaturze jest określany jako Ursus 1921/22. Jak pisze w swoim artykule pt. „Ursus model 1921/1922”, Jan Tarczyński przygotowania do rozpoczęcia produkcji zaczęły się w roku 1921 i model ten był wzorowany na amerykańskim ciągniku Titan firmy International Harvester Company.

Traktor ten był wyposażony w silnik wielopaliwowy (benzyna , nafta), czterosuwowy o dwóch cylindrach, który napędzał koła tylne za pomocą łańcuchów rolkowych. Jego moc wynosiła 25 KM przy 575 obr./min, a skrzynia biegów miała dwa przełożenia do przodu i bieg wsteczny. Maszyna nie była demonem prędkości, gdyż na I biegu osiągała 3,4 km/h, a na II biegu 4,7 km/h.

Co do wielkości produkcji są rozbieżne opinie, ponieważ wg Tarczyńskiego tylko do roku 1925 wyprodukowano 200 sztuk, a inne źródła podają z kolei, że przez całe 5 lat produkcji tego traktora (1922-1927) nie wyprodukowano więcej jak 150 sztuk tych maszyn.

Niemniej jednak ten model i rozpoczęcie jego produkcji w 1922 roku można uznać za narodziny polskiego przemysłu ciągnikowego. Co ważne jeden z tych modeli znajduje się cały czas w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, które przejęło tzw. „Muzeum Zakładowe” Ursus Sp. z o.o.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

2 KOMENTARZE

  1. Ja mam ursusa c 355 wspaniała maszyna z1973roku wciąż pracuje,Panie Premierze ratuj Pan ursusa puki jest nadzieja ,zachodnie sprzęty to szmelc za grubą kase

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja