fbpx

Czy uprawa talerzówką to też przyoranie?

Jedną z kwestii, którą poruszono w ramach naszego ostatniego webinarium odnośnie rolnictwa węglowego i ekoschematów, było to jak należy rozumieć kwestię przyorania resztek pożniwnych. Dokładnie w tej materii wypowiedział się nasz ekspert dr Jerzy Próchnicki. 

W ramach wspomnianego webinarium padło bardzo konkretne pytanie od jednego z uczestników: Czy uprawa talerzówką pola po zbiorze łubinu wąskolistnego na ziarno jest rozumiana jako przyoranie słomy? Chodzi tu oczywiście o działania w ramach ekoschematów.

Baner Syngenta

Odnosząc się do tego pytania dr Próchnicki stwierdził, że jak najbardziej może być tak rozumiana, chociaż oczywiście są różne talerzówki, które uprawiają na różną głębokość. Pytanie jest tylko czy jest to pocięcie słomy, czy rzeczywiste wymieszanie słomy z glebą czyli tzw. inkorporowanie.

Najważniejszą rzeczą jest, aby słoma czy też resztki pożniwne zostały wymieszane z glebą i nie ma tu znaczenia, czy użyjemy pługa, brony talerzowej, czy też agregatu ścierniskowego.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć talerzówki do pocięcia resztek i pozostawienia ich jako okrywy chroniącej np. przed erozją wodną czy wietrzną, a następnie w ramach kolejnego zabiegu np. na wiosnę wymieszania ich z glebą za pomocą chociażby wspomnianej talerzówki.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. to ciekawe czy w takim razie kombajn jak kosi zborze będzie miał załączoną sieczkarnię i potnie słomę na milion kawałeczków to czy taki akt będzie dyskwalifikował do dopłaty za mieszanie resztek pożniwnych , czy słoma z kombajnu w czasie koszenia może czy nie być posieczkana bo wtedy co rozumiemy resztki pożniwne jak nie możemy ich zaorać pługiem , a w kwesti jak pisze redaktorek to nie mogę siać ozimin tylko czekać do wiosny , plony o połowę niższe

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.