Czy Ukraina straci pozycję lidera w imporcie rzepaku do UE?

Ukraińska produkcja rzepaku po kilku bardzo dobrych latach napotyka trudności. Ze względu na gwałtowny spadek powierzchni upraw rzepaku i dodatkowo wysokie ryzyko produkcyjne, Ukraina może stracić w roku gospodarczym 2021-22, pozycję największego eksportera rzepaku do UE.

Rzepakiem obsiano zaledwie 880 000 ha pod zbiory w 2021 r. (mniej o 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym). Głównymi przyczynami zmniejszonego areału były niekorzystne warunki pogodowe oraz niskie plony w 2020 r. Dodatkowo ceny rzepaku nie podążały za światowymi wzrostem cen: podczas gdy rzepak do końca listopada wzrósł o 6%, pszenica podrożała o 37%.

Na podstawie aktualnej sytuacji na polach i obaw dotyczących kondycji rzepaku szacuje się, że produkcja znajdzie się na poziomie od 1,7 do 2,1 mln ton. Prognozuje się, że w sezonie 2021/2022 r. ukraiński eksport ponownie spadnie. Odbije się to na europejskim rynku, ponieważ Ukraina pokrywa połowę popytu importowego.

Źródło: https://www.argusmedia.com/en/news/2164004-ukraine-to-lose-lead-on-eu-rapeseed-import-market

za: akademiarzepaku.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności