fbpx
Strona głównaCenyCzy spadki zbóż na rynkach wreszcie się zatrzymają?

Czy spadki zbóż na rynkach wreszcie się zatrzymają?

Sytuacja z umowa zbożową cały czas elektryzuje rynki, ale nie jest to jedyna kwestia jaka może determinować ceny zbóż na rynkach. 

W amerykańskich mediach pojawiają się pierwsze głosy wskazujące na możliwe impulsy na rynku pszenicy. Niektóre argumenty mogą sprawić, że ceny na rynkach terminowych na razie nie będą dalej spadać. Po tym, jak światowy bilans pszenicy w ostatnich dwóch zakończonych latach obrotowych wykazywał deficyt między produkcją a konsumpcją, według aktualnych szacunków osiągnie jedynie umiarkowaną nadwyżkę w tym roku.

W rezultacie wskaźnik zapasów do wykorzystania spadł z około 40% do prawie 34% od najwyższego poziomu od 40 lat w 2019 r. Ponadto perspektywy produkcji w tym roku, a tym samym na rok gospodarczy 2023/24 nie napawają niepokojem w żadnym regionie na świecie, jednak w niektórych krajach można było zaobserwować spadki rok do roku. Silny nawis krótkich pozycji wśród spekulacyjnych inwestorów amerykańskich może również prowadzić do impulsów zakupowych w przypadku odwrócenia trendu. Znana jest też wciąż niejasna sytuacja wokół porozumienia zbożowego.

 

 

 

 

4 KOMENTARZE

  1. 40-45tys za ha??? Jestem z pomorskiego I z wielka checia kupilbym w promieniu 5km of mojego gospodarstwa “kazda” ilosc ziemi po 100tys/ha bo u nas ceny tak jak piszesz tyle ze +0

  2. Nigdy ceny zbóż nie miały takich skoków. Niedawno było kilka szytów G… wizyta Bidena… Tylko nasz wspaniały Minister kazał trzymać ziarno, którego teraz muszę sprzedać taniej niż owies w zimie. Pieprze to rolnictwo. Teraz myślę czy nie nasiać jakiejś zieleniny bez nawozów i oprysków. Na nową doplatę do miododajnych to żeżre koszt nasion…..

  3. a rolnicy w zachodniopomorskim biją się za ziemią na przetargach KOWR jaby to były kopalnie złota , ludzie czy to biadolenie to lipa ze tak żle , jak ziemia w zachodniopomorskim GUS wycena na 30 tys a na przetargach 40 , 45 , jak sklepik nie przynosi dochodu to się go likwiduje a tu na rolnictwie jak jest tak żle to się przepłaca za ziemię , słuszna linia rolnika

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.