reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Czy rok 2021 okaże się kolejnym przełomem w digitalizacji produkcji rolnej?

Rolnictwo 4.0 to koncepcja w produkcji rolnej, która wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z zakresu automatyki, informatyki jak również robotyzacji. Charakterystyczną cechą tej koncepcji jest cyfryzacja wykorzystująca bogate zasoby danych do sterowania procesami w produkcji rolniczej oraz podejmowania decyzji. Co przyniesie nam w tym względzie rok 2021?

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Szereg rozwiązań które trafiają do rolnictwa znajduje wcześniej zastosowanie w branży przemysłowej. Przykładem mogą być programy do monitorowania produkcji i zarządzania przedsiębiorstwem klasy MES (Manufacturing Execution System – system zarządzania produkcją) i ERP (Enterprise Resource Planning – Planowanie zasobów przedsiębiorstwa), które zostały adaptowane dla gospodarstw rolnych, technologia RFID, roboty współpracujące, które pracują w nowoczesnych szklarniach, automatyczne wózki AGV jakie znalazły zastosowanie jako automatyczne wozy paszowe. Rolnictwo podobnie jak przemysł coraz częściej zaczyna korzystać z technologii chmurowych i Internetu Reczy (IoT – Internet of Things). Wiele korzyści dla branży rolnej dostarczy także technologia 5G.

Analizą tendencji w technologiach jakie będą rozwijały się w najbliższym czasie zajmuje się międzynarodowa firma doradcza Deloitte, która cyklicznie publikuje raport pt. „Trendy technologiczne”. Ostatnio ukazał się nowy raport tej organizacji pt. „Trendy technologiczne 2021”. Opowiada on o rozwiązaniach z jakich może skorzystać branża spożywcza a także i sami rolnicy, którzy są częścią społeczeństwa. O wybranych tendencjach wskazanych przez Deloitte, które pojawią w najbliższym czasie i mogą dotyczyć także społeczności rolniczej piszemy poniżej.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Rzeczywiste obiekty i procesy produkcyjne w wirtualnym świecie

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Rok 2021 w opinii firmy Deloitte przyniesie dynamiczny rozwój narzędzi  pozwalających w czasie rzeczywistym tworzyć modele różnego rodzaju procesów, śledzić ich wykonanie oraz zmiany różnorodnych wskaźników. Narzędzia te przyczynią się do powstawania tzw. inteligentnych fabryk a równolegle z nimi inteligentnych farm. Jednym z nich jest Cyfrowy Bliźniak (Digital twin) czyli wirtualna postać rzeczywistych obiektów, maszyn jak i procesów wytwórczych. Pozwalają one modelować i symulować zachowania maszyn i obiektów oraz przebieg procesów produkcji bez potrzeby prowadzenia testów w rzeczywistych warunkach co jest szybsze i tańsze. Technologia Digital Twin ma perspektywę zastosowania w rolnictwie. Już obecnie są prowadzone prace nad wirtualnymi odpowiednikami roślin uprawnych. Dzięki nim będzie można symulować zachowania upraw pod wpływem warunków pogodowych jak i stosowanej agrotechniki i oceniać ryzyko wystąpienia chorób roślin jak a także prognozować plony. Z pewnością w przyszłości powstaną wirtualne bliźniaki określonych gatunków zwierząt.

reklama
Baner Sumiagro

Robotic Process Automation czyli zaaawansowana automatyzacja procesów

Deloitte dostrzega dalszy rozwój platform automatyzacji takich jak RPA (Robotic Process Automation – Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów). Jest to technologia automatyzacji powtarzalnych procesów z wykorzystaniem programów komputerowych – robotów symulujących pracę człowieka (robot software’owy). Inaczej mówiąc programy te automatyzują to co człowiek robi ręcznie jak np. analiza czy przetwarzanie danych. Roboty już w niektórych przedsiębiorstwach wprowadzają zapisy księgowe, kontrolują raporty wydatków, alarmując kadrę zarządzającą w porę o przekroczeniu planowanego limitu. Roboty software’owe automatyzują takie zadania jak wprowadzanie danych, scalanie baz danych bądź przenoszenie danych z jednego miejsca do drugiego, co pozwala zaoszczędzić ogromne ilości czasu. Robot może pomóc w zadaniach lub procesach wymagających dużej ilości kliknięć myszą.

RPA w branży agrobiznesu może również służyć do monitorowania i analizowania rynku i handlu rolnego. W produkcji RPA może być wykorzystywany do kontroli jakości produkcji m.in. z wykorzystaniem analizy obrazu z kamer 3D co może mieć zastosowanie w przemyśle spożywczym. Narzędzia RPA coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Sztuczna Inteligencja w rolnictwie

W 2021 r. pogłębiał się będzie trend w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, skrót AI), która w coraz większym stopniu znajdzie zastosowanie również w rolnictwie. Czynnikiem wymuszającym rozwój sztucznej inteligencji są powiększające się zasoby danych (tzw. Big Data) w wyniki wdrażanej cyfryzacji rolnictwa. Duży potencjał sztucznej inteligencji jest dostrzegalny w zakresie analizy dużych zbiorów danych w rolnictwie jakie dostarczają stacje pogodowe, czujniki polowe, satelity oraz drony. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą wykrywać określone wzorce w tych danych identyfikując tym samym pewne zjawiska np. występowanie chorób roślin lub zwierząt. Sztuczna inteligencja na podstawie pozyskanych danych może prognozować różne zjawiska i trendy np. plony upraw. Algortymy AI już znajdują i będą znajdować szersze zastosowanie w sterowaniu autonomicznymi maszynami jak no. automatyczne wozy paszowe, roboty pielące czy roboty przemysłowe, które już pracują w szklarniach.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI