fbpx
Strona głównaZwierzętaBydłoCzy rodzima genetyka wróci w polskie ręce?

Czy rodzima genetyka wróci w polskie ręce?

Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Roberta Telusa, przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu wykup przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udziałów będących w posiadaniu francuskiej firmy Genes Diffusion oraz polskiej spółki Agrokultura Nowa na rzecz Skarbu Państwa.

Jak informuje  w piśmie skierowanym do szefa sejmowej komisji rolnictwa izba rolnicza prywatyzacja spółek hodowlanych i genetycznych, która rozpoczęła się w 2010 r. objęła cztery podmioty tej branży: Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, oraz Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Poznaniu z siedzibą w Tulcach, a także oraz Stację Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy.

Firmy te miały być sprzedane pracownikom oraz rolnikom, którzy korzystali z ich usług. Każda z firm została odrębnie wyceniona. W przypadku SHiUZ w Bydgoszczy 70 proc. udziałów miało być sprzedane rolnikom i pracownikom. Pozostałe 30 proc. miało być przekazane rolnikom i pracownikom nieodpłatnie. Wynikało to z zapisów ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw, która gwarantowała załodze prawo do nieodpłatnych udziałów sprzedawanych firm.

– Pierwotnie z założenia w wyniku prywatyzacji Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy miała stać się własnością pracowników i hodowców. Tymczasem większość udziałów SHiUZ-u obecnie należy do grupy kapitałowej Genes Diffusion i polskiej spółki Agrokultura Nowa, a nie do hodowców i pracowników SHiUZ – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Dlatego też dla dobra krajowej genetyki oraz polskiej hodowli bydła  zdaniem samorządu rolniczego konieczne i zasadne jest aby Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był w posiadaniu większościowego pakietu udziałów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.