fbpx
Strona głównaZwierzętaBydłoCzy rodzima genetyka wróci w polskie ręce?

Czy rodzima genetyka wróci w polskie ręce?

Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Roberta Telusa, przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu wykup przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udziałów będących w posiadaniu francuskiej firmy Genes Diffusion oraz polskiej spółki Agrokultura Nowa na rzecz Skarbu Państwa.

Jak informuje  w piśmie skierowanym do szefa sejmowej komisji rolnictwa izba rolnicza prywatyzacja spółek hodowlanych i genetycznych, która rozpoczęła się w 2010 r. objęła cztery podmioty tej branży: Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, oraz Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Poznaniu z siedzibą w Tulcach, a także oraz Stację Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy.

Firmy te miały być sprzedane pracownikom oraz rolnikom, którzy korzystali z ich usług. Każda z firm została odrębnie wyceniona. W przypadku SHiUZ w Bydgoszczy 70 proc. udziałów miało być sprzedane rolnikom i pracownikom. Pozostałe 30 proc. miało być przekazane rolnikom i pracownikom nieodpłatnie. Wynikało to z zapisów ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw, która gwarantowała załodze prawo do nieodpłatnych udziałów sprzedawanych firm.

– Pierwotnie z założenia w wyniku prywatyzacji Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy miała stać się własnością pracowników i hodowców. Tymczasem większość udziałów SHiUZ-u obecnie należy do grupy kapitałowej Genes Diffusion i polskiej spółki Agrokultura Nowa, a nie do hodowców i pracowników SHiUZ – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Dlatego też dla dobra krajowej genetyki oraz polskiej hodowli bydła  zdaniem samorządu rolniczego konieczne i zasadne jest aby Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był w posiadaniu większościowego pakietu udziałów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.