fbpx

Czy produkcja rolna się jeszcze opłaca? Na czym się zarabia, a do czego trzeba dopłacić?

Wielkopolska Izba Rolnicza, jak co miesiąc, przygotowała kalkulację opłacalności produkcji rolnej dla poszczególnych upraw. Wnioski nie są optymistyczne; wśród upraw konwencjonalnych wg WIR, na plusie można wyjść jedynie na uprawie rzepaku i buraka cukrowego.

Co prawda wobec feralnego roku 2023, z wyłączeniem kukurydzy na ziarno, sytuacja uległa pewnej poprawie, jednak wg WIR rolnicy nadal tracą na pszenicy i jęczmieniu jarym. Tylko niewiele na plusie wychodzą na uprawie rzepaku. Zdecydowanie najbardziej dochodowa jest uprawa buraka cukrowego, na którym można zarobić prawie 6 tys. zł/ha.

Samasz loteria - baner

Wyniki finansowe uzyskiwane z 1 ha podstawowych kierunków produkcji liczone w czerwcu w latach 2020-2024, źródło: WIR

– Kryzys ekonomiczny w rolnictwie utrzymuje się już od kilkunastu miesięcy i niestety  nie widać zbytnio perspektyw na szybie jego zażegnanie. Niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy, które nie spełniają wielu standardów europejskich, ograniczenia narzucone rolnikom przez Europejski Zielony Ład, niskie ceny skupu płodów rolnych nie pokrywające kosztów produkcji,  czy też coraz to większe wymagania środowiskowe w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej to tylko jedne z przyczyn kryzysu w rolnictwie – kryzysu, którego nie było w polskim rolnictwie od lat – możemy przeczytać na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Nieco lepiej oceniana jest opłacalność produkcji zwierzęcej; w przypadku trzody chlewnej niskie ceny zbóż pozwalały produkować relatywnie tanio, choć ostatnie podwyżki i idący za tym wzrost kosztów żywienia prognozowany nawet na 20% z pewnością odbiją się na opłacalności produkcji.

Zdaniem WIR ceny mleka na poziomie 1,9-2,0 zł/l są wystarczające jedynie pod warunkiem posiadania własnej bazy paszowej i optymalnego zarządzania w gospodarstwie.

– Ta cena nie powoduje również wzrostu produkcji mleka i nowych inwestycji, w związku z czym surowca nie przybywa. Eksperci oczekują niewielkich wzrostów cen pod koniec tego roku. W kontekście nieco mniejszych kosztów, daje to obecnym producentom stabilne perspektywy, ale nie skłania w chwili obecnej do wielkich inwestycji rozwojowych – ocenia WIR.

Całą obszerną analizę WIR można znaleźć tutaj: Aktualna sytuacja rynkowa – czerwcowe kalkulacje i notowania

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.