fbpx

Czy powstanie Ogólnopolski Fundusz Klęskowy Produkcji Rolnej?

Gwałtowne zmiany klimatu a co za tym idzie nawałnice, silne burze, trąby powietrzne, wichury i susze to już prawie codzienność na polskiej wsi. Niskie ceny skupu, brak urodzaju, ptasia grypa i afrykański pomór świń spowodowały, że sytuacja polskich rolników jest dramatyczna.

Z tego względu rolnicy z województwa lubelskiego postulują do rządu RP o utworzenie Funduszu Klęskowego Produkcji Rolnej, który tworzyliby rolnicy, firmy przetwórcze, skupy i Skarb Państwa. Ponadto  wprowadzenie powszechnych ubezpieczeń opartych na zasadzie wzajemności ubezpieczeniowej.  Ich zdaniem system wzajemności ubezpieczeniowej zagwarantuje zmniejszenie obciążeń finansowych generowanych dla Skarbu Państwa z tytułu pomocy udzielanej poszkodowanym rolnikom.

– Fundusz Klęskowy Produkcji Rolnej powinien być powszechny i obowiązkowy, zysk z Funduszu będzie przechodził na kolejny rok, co może skutkować zmniejszeniem kolejnej składki, zaś zarządzanie nim powinno zostać powierzone Radzie Funduszu w skład której będą wchodzili przedstawiciele rolników, organizacji branżowych, przedstawiciele ARiMR i przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem samorządu rolniczego powstanie Funduszu Klęskowego Produkcji Rolnej jest nieuniknione, zaś sam Fundusz zagwarantuje rzetelną ocenę strat.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.