fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCzy port w Gdańsku obsłuży ukraiński eksport zbóż?

Czy port w Gdańsku obsłuży ukraiński eksport zbóż?

Porty m.in. w Czarnomorsku, Chersoniu, Mikołajowie i Odessie zostały zablokowane, co zmusza naszych wschodnich sąsiadów do szukania innych kanałów eksportu. Do eksportu ukraińskich zbóż na dużą skalę są brane pod uwagę porty m.in. w rumuńskiej Konstancy i w Gdańsku.

Poinformował o tym dyrektor generalny UkrAgroConsult Siergiej Feofiłow. Analityk poinformował, że obecnie działają tylko dwa ukraińskie porty w Izmail i Reni; obydwa znajdują się nad Dunajem, jednak ich przepustowość w porównaniu chociażby z portem w Odessie jest bardzo mała.

Obecnie 70 proc. ukraińskich zbóż eksportowanych jest drogą kolejową, a pozostałe 30 przez wspomniane naddunajskie porty. Jak duża jest skala problemu obrazuje fakt, że przeszło 90 proc. eksportu zbóż tego kraju przed inwazją eksportowana była za pośrednictwem portów czarnomorskich.

– Fizycznie możliwe jest wyeksportowanie 30 000 ton zbóż i nasion oleistych dziennie wobec około 165 000 ton dziennie, gdy działały porty Morza Czarnego – informuje Feofiłow wyrażając jednocześnie nadzieję, że sytuacja poprawi się na początku maja.

Jeżeli jednak sytuacja się nie poprawi, Ukraińcy będą mieli problemy ze zmagazynowaniem zbóż z nowych zbiorów.

Obecnie największą aktywność na ukraińskim rynku przejawiają mali i średni eksporterzy; wynika to z faktu, że przy utrudnionej logistyce większym powodzeniem cieszą się małe partie zbóż.

Ukraina zebrała w zeszłym roku rekordowe zbiory pszenicy w wysokości 32 mln ton, a do 24 lutego wyeksportowano do 19 mln ton. Na terytorium Ukrainy pozostało ponad 4,6 mln ton ziarna, które przeznaczone jest na eksport.

Jeśli chodzi o eksport ukraińskiego ziarna przez gdański port, “wąskim gardłem” jest przede wszystkim kwestia dostarczenia go do tamtejszego portu. O obecnych problemach dotyczących transportu kolejowego ukraińskiego zboża pisaliśmy tutaj: Ponad 1100 wagonów ze zbożem z Ukrainy czeka na wjazd do Polski

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.