fbpx

Czy plantatorzy buraków będą musieli oddać 8,5 mln zł?

Przypomnijmy, że Polska przekroczyła w tym roku limit środków przeznaczonych na dopłaty cukrowe. Nad tysiącami plantatorów wisiała przez pewien czas groźba pominięcia ich przy wypłacaniu pieniędzy za produkcję cukru. Wszyscy dostali jednak dopłaty, ale Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa musiała pożyczyć na ten cel 8,5 mln złotych od Skarbu Państwa. Pieniądze muszą jednak wrócić tam, skąd przyszły. Takie jest prawo UE. Kto za to za płaci? Okazuje, się, że najprawdopodobniej wszyscy plantatorzy.

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie wyznaczenia ARiMR jako jedndostki organizacyjnej wykonującej niektóre obowiązku państwa członkowskiego UE i dotyczącego płatności cukrowej. Według projektu, to producenci w przyszłym roku zapłacą za przekroczenie krajowego portfela dopłat cukrowych.

Baner Syngenta

“Nie zmożemy zgodzić się z tezą, iż przekroczenie ustalonego dla Polski pułapu kwoty płatności cukrowych spowodowane było zawieraniem przez plantatorów aneksów do umów oraz umów warunkowych, po złożeniu wniosku o przyznanie płatności cukrowej. Aneksy podpisywane były tylko przez plantatorów, którzy mieli zakupione limity, a Agencja do prawidłowego określenia płatności cukrowej dysponowała wszelkimi danymi dotyczącymi liczby plantatorów i tonażu zakontraktowanego surowca. Z tego powodu nie widzimy uzasadnienia dla przerzucania na rolników odpowiedzialności finansowej za poczynione przez Agencję błędy i nieprawidłowości – czytamy we fragmencie opinii wydanej na temat w/w rozporządzenia, przez KRIR i skierowanej do Ministra Rolnictwa Wojciecha Mojzesowicza.

Ponadto zdaniem KRIR rozporządzenie to nie jest zgodne z prawem krajowym i unijnym. To ostatnie nie przewiduje bowiem możliwości odbierania części wypłaconych dopłat. Dopuszczalne jest ich pomniejszanie. Zresztą z informacji, które 26 czerwca (wtedy pojawiły się pierwsze sygnały o przektoczonym limicie), przekazał nam rzecznik prasowy ARiMR – Radosław Iwański, wynikało, że prowadzone są rozmowmy z Komisją Europejską o pomniejszeniu o kilka groszy przyszłorocznych dopłat. W ten sposób zrekompensowano by powstałe zadłużenie. Byłoby to najmniej bolesne dla plantatorów rozwiazanie, gdyż pula piniędzy na dopłaty cukrowe na rok 2007/2008 jest wieksza o 40 mln euro. Ale nie wiadomo znów, jaka ilość buraków będzie zakwalifikowana do dopłat. A to właśnie złe dane, zdaniem Agencji, które podał Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, sprawiły, że Polska przekroczyła limit. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego prowadził spór z Ministerstwem Rolnictwa, w efekcie, którego stawki dopłat zostały powiększone z proponowanych przez rząd 32 zł na prawie 35 zł do 1 ha uprawy. Zmniejszono też szacowaną ilość buraków kwalifikujących się do otrzymania dopłat.
– My uważaliśmy, że do skupu trafi ponad 12 mln 200 tys. ton buraka, KZPBC, że zaledwie ok. 11 mln 900 tys. ton – tutaj pojawiły się rozbieżności – komentował wtedy sprawę, Radosław Iwański. Związek bazował na umowach z cukrowniami oraz na porozumieniu branżowym. My twierdziliśmy, że buraków będzie nieco więcej. Ustalono pewien konsensus na poziomie 11, 5 mln ton. Teraz okazuje się, że to za mało. Co za tym idzie, należało przyjąć niższą stawkę dopłat, a tak koperta finansowa została przekroczona.

Związek oczywiście zaprzeczał, grożąc akcją protestacyjną w razie przerzucenia na plantatorów winy za przekroczenie limitu.
– Żądamy od Ministerstwa Rolnictwa, aby Agencja wyprowadziła na bieżąco sprawę i dała dopłaty tym, którym się one zgodnie z prawem należą, a nie tym, którym Agencja uważała, że warto dać – mówił wtedy, wyraźnie zdenerwowany Kazimierz Kobza, dyrektor biura Związku. Nas, jako plantatorów, nie interesuje, że Agencja dopiero teraz zorientowała się, że musi zweryfikować umowy. To można było zrobić w ubiegłym roku.Jeśli dojdzie do prób ucięcia dotacji to jesteśmy gotowi protestować pod gmachem Rady Ministrów.

Czy dojdzie do strajków? Teraz jest to o wiele bardziej prawdopodobne. Trudno bowiem oczekiwać, że plantatorzy dadzą sobie odebrać pieniądze.
UE przyznała Polsce 99 mln euro w ub. roku na dopłaty do produkcji 1 672 tys. ton cukru. Kwotę tą podzielone na ilość plantatorów, przyjmując, że jedna tona buraków równa się 140 kg cukru. Koperta finansowa miała starczyć dla 11, 5 mln ton buraków. W przyszłym roku do dyspozycji będzie ok. 130 mln euro.
Temat będziemy kontynuować w kolejnych artykułach.

Marcin Simiński
wrp.pl

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.