Czy od zakupu udziału w działce rolnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Sprzedaż udziału w prawie własności działki rolnej będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji deweloper będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%. Podstawę opodatkowania będzie stanowić wartość rynkowa sprzedaży – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

reklama
Baner Amazone

Czego dotyczy sprawa?

W sprawie rozpoznanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej nr 0111-KDIB2-3.4014.52.2025.4.BZ  chodziło o zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych od zawarcia umowy sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości rolnej.

Sprzedająca jest współwłaścicielem – w udziale wynoszącym 2/12 części – nieruchomości gruntowej o powierzchni 7 373 m2 stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu. Działka gruntu to użytki: grunty orne (Rlllb, RIVa i RIVb) i jest położona jest na terenie objętym planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

reklama
Baner Kioti

Sprzedająca zawarła w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży udziału wynoszącego 1/12 części we wskazanej wyżej działce gruntu dla spółki. Sprzedająca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie sprzedawała z tej działki produktów rolnych, nie jest i nie była rolnikiem ryczałtowym. Działka gruntu była w dzierżawie i sprzedająca oraz pozostali współwłaściciele otrzymywali od dzierżawcy czynsz.

Kupującym udział będzie deweloper. Sprzedająca zobowiązała się w umowie przedwstępnej do wykupu pozostałej części udziałów od pozostałych współwłaścicieli.

Spółka (deweloper) chciał wiedzieć, czy sprzedaż udziału w działce rolnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% tego podatku, a kupujący (deweloper) przy umowie sprzedaży będzie podatnikiem tego podatku.

Stanowisko podatnika

Zdaniem spółki, sprzedaż udziału w działce rolnej będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, według właściwej stawki podatku od towarów i usług jako dostawa terenów niezabudowanych stanowiących teren budowlany. Ponadto sprzedaż udziału  będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług jako dostawa terenów innych niż budowlane.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.

W konsekwencji, sprzedaż udziału w działce będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% tego podatku a kupujący przy umowie sprzedaży będzie podatnikiem tego podatku.

Ocena fiskusa

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko dewelopera za słuszne. W uzasadnieniu wydanej interpretacji stwierdził, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku spoczywa na kupującym.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje wyjątki od wskazanej wyżej zasady.

O wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje fakt, że dana czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Tak wynika z art. 2 pkt 4 lit. a i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Sprzedaż udziału w prawie własności działki będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji deweloper będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 2%. Przy czym podstawę opodatkowania będzie stanowić wartość rynkowa przedmiotu sprzedaży.

reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI