fbpx

Czy nakażą płacić rolnikom za wodę

Rolnicy obawiają się suszy, która w tym sezonie znów spustoszy ich uprawy. O tym, że tak może się zdarzyć wskazuje bardzo ubogi w opady deszczu i śniegu sezon jesienno–zimowy. Wysokie wiosenne temperatury przyśpieszyły też znacznie wegetację roślin, którym do prawidłowego wzrostu potrzebna jest woda, a tej w glebie nie ma zbyt wiele.

Baner Kuhn

Kolejny suchy rok może doprowadzić do bankructwa moje gospodarstwo. Jeszcze nie otrząsnąłem się po stratach wywołanych suszą w ubiegłym roku. Rząd obiecał wypłacić odszkodowanie, ale jak dotąd popularne ,,suszowe ‘’ nie wpłynęło na moje konto, a wydatków teraz jest wiele – mówi Stanisław Magdziasz, właściciel 50 hektarowego gospodarstwa w okolicach Wielunia w łódzkim.

Podobne obawy jak rolnik spod Łodzi, ma wielu jego kolegów w całej Polsce. Zdaniem rolników bez nawadniania się w tym roku nie obędzie, ale deszczownie kosztują. Natomiast pieniędzy w rolniczych portfelach nie ma zbyt wiele. Oferowane ceny za produkty rolne są niskie a wydatków sporo. Trzeba zakupić materiał siewny nawozy czy opryski.

Pomocną dłoń do rolników wyciągnęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferując im dotacje na nawodnienie gospodarstwa. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2020 roku. Rolnicy mogą sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników oraz zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

– Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi aż do 100 tys. zł, gdzie refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. O pomoc może ubiegać się rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni od 1 ha do 300 ha, który zarabia na produkcji zwierzęcej lub roślinnej i jest obecny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności – informuje Biuro Prasowe ARiMR.

Baner Kioti
SDF baner

Jednak nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Za pomocą jednego programu nie da się przecież naprawić wieloletnich zaniedbań jeśli chodzi o gospodarkę wodną na wsi. Dobrze jednak, że pojawiało się to przysłowiowe światełko w tunelu. Szkoda tylko, że wielu rolników obawia się, że jak skorzysta z tego programu i wybuduje studnie, to przyjdą urzędnicy z Państwowego Gospodarstwa Wodnego ,,Polskie Wody’’ założą licznik i każą płacić za wodę.

Autor: Samuel Skrzysz

Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.