fbpx
Strona głównaPrawo i finansePorady prawneCzy można ubezpieczyć niezarejestrowany ciągnik lub przyczepę?

Czy można ubezpieczyć niezarejestrowany ciągnik lub przyczepę?

Kupujemy ciągnik, ale go jeszcze nie zażyliśmy zarejestrować. Czy możemy maszynę ubezpieczyć bez przeszkód, jeszcze przed rejestracją?

Wspomnieć należy, że zgodnie z przepisem art. 29 ustawy z dnia 22 maja 2003r.
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiadacz ciągnika jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

W związku z takim brzmieniem powyższego przepisu jest możliwe zawarcie umowy ubezpieczenia zanim ciągnik zostanie zarejestrowany, gdyż formalnego okresu ubezpieczenia, którego początek wyznacza zawarcie umowy ubezpieczenia, nie należy utożsamiać z początkiem ochrony ubezpieczeniowej. Początek odpowiedzialności może być określony na późniejszy termin, przykładowo wówczas, gdy posiadacz pojazdu wprowadza do ruchu podlegający rejestracji pojazd, który jednak jeszcze nie został zarejestrowany.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.