fbpx

Czy minister Sawicki zostanie zdymisjonowany

Wczorajszy wniosek ministra Sawickiego o dymisja prezesa KRUS Romana Kwaśnickiego, to jak się okazuje nie tylko efekt wykrytych nieprawidłowości, ale także wewnętrznej walki pomiędzy wicepremier Waldemarem Pawlakiem a ministrem rolnictwa – twierdzi dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Gazeta donosi, że już od pewnego czasu w resorcie rolnictwa, krąży pogłoska o dymisji Sawickiego, o której ma zadecydować właśnie wicepremier Pawlak.

Prezes KRUS to protegowany wicepremiera. Wniosek o dymisje podpisał także Donald Tusk. Jak donosi gazeta W. Pawlak, który obecnie przebywa w Chinach, próbował jeszcze telefonicznie interweniować u premiera w sprawie Kwaśnickiego, ale było już za późno.

– Sawicki czekał na odpowiedni moment i gdy tylko Pawlak wyjechał, natychmiast złożył wniosek o odwołanie Kwaśnickiego – powiedział Rz” jeden z czołowych działaczy PSL związanych z wicepremierem. Twierdzi on, że Sawicki w tej sprawie już wcześniej dogadał się z Tuskiem.

Kontrole wykazały, że w KRUS panował nepotyzm. Po za tym wylicznono, że presez Kasy pokonał w przeciągu pięciu miesięcy aż 40 tys. km, głównie, jak się okazało, odwiedzjąc rodzinne strony. Dlatego minister Sawicko i premier Tusk wnioskują o odwołanie Kwaśnickiego.

Obecnie funkcję prezesa KRUS pełni Bogusław Uljasz. W. Pawlak zabiegał, by skompromitowanego prezesa zastąpić Janem Kopczykiem. Ten jednak również był oskarżany o nieprawidłowości, gdy kierował KRUSem w latach 2002-2006. Dlatego też na jego ponowny powrót na fotel prezesa nie wyraził zgody ani Sawicki ani premier Tusk – twierdzi gazeta.

To ponoć nie jedyna różnica zdań jaka ostatnio pojawiła się pomiędzy Sawickim a Pawlakiem.Dziennik”” napisał, że PO groziło PSL zerwaniem koalicji, gdyby Ludowcy nie poparli forsowanej przez Platformę reformy KRUS.

Politycy PO dementują te pogłoski, mówiąc, że to kaczka dziennikarska. Otoczenie Pawlaka z PSL, twierdzi, że lepiej zrobić reformę KRUS z PO niż dać się od niej odsunąć.

Jaki los czeka ministra Sawickiego po powrocie Waldemara Pawlaka z Chin? Na razie trudno to przewidzieć. Ministerstwo jak na razie nie wydało żadnego komunikatu w sprawie tych doniesień. Dziś za to o godz. 12.00 w siedzibie KRUS, odbędzie się konferencja prasowa zwołana przez prezesa Kwaśnickiego w sprawie wniosku ministra rolnictwa o jego odwołanie.

ZaRzeczpospolitą”” i TVN24 – opr. MS/Wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.