fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeCzy międzyplony ścierniskowe są potrzebne?

Czy międzyplony ścierniskowe są potrzebne?

Wiele kontrowersji wśród dolnośląskich rolników wywołuje przedstawiony  przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w projekcie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pomysł wprowadzenia dopłaty do międzyplonów ścierniskowych.

Według producentów rolnych z Dolnego Śląska międzyplony blokują terminowy siew zbóż narażając rolnika na straty w plonie.

– O ile poplony ozime maja jeszcze jakiś sens, to wysiew ich w terminie do 20 sierpnia i utrzymanie przez 8 tygodni to fikcja nie wpływająca w zadem sposób na polepszenie warsztatu pracy rolnika, a bardzo często przyczyniającą  się do pogorszenia tego warsztatu – negatywny wpływ na  bilans wodny w ziemi – mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Dlatego zdaniem DIR wysiew międzyplonów ścierniskowych zawsze wiąże się z uszczupleniem zasobów wody dostępnej w glebie jak i zawartych w niej składników pokarmowych, co rodzi dyskusję, czy są one tak naprawdę potrzebne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.