Czy krowy zatruwają środowisko? Hodowcy bydła kontra ekolodzy

Organizacje ekologiczne przekonują coraz więcej ludzi, że rolnictwo niszczy środowisko naturalne i tym samym prowadzi do zagłady Ziemi. Szczególny udział w tym procederze ma mieć hodowla bydła. Do walki z tym, fałszywym w opinii hodowców, twierdzeniem, powstała strona internetowa lowe-krowe.pl

reklama
Baner Amazone

Czy rolnictwo jest szkodliwe?

W opinii naukowców rolnictwo może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Europejska Agencja Środowiska, agencja Unii Europejskiej zajmująca się monitorowaniem środowiska, na swojej stronie internetowej informuje: “Niezrównoważone praktyki rolne prowadzą do zanieczyszczenia gleb, wód, powietrza i żywności oraz nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych”.

Bydło winne zmianom klimatu?

Planeta Ziemia umiera, ponieważ działalność człowieka powoduje emisję gazów cieplarnianych – twierdzą ekolodzy i ich zwolennicy. Swoją rolę w tym odgrywa hodowla bydła.

reklama
Baner Kioti

– Do zmiany klimatu przyczyniają się emisje gazów cieplarnianych powstałe w wyniku np. hodowli zwierząt gospodarskich, użytkowania gruntów rolnych, stosowania nawozów i fermentacji jelitowej – stwierdzają naukowcy z Europejskiej Agencji Środowiska.

Hodowco bydła – wstydź się!

Szczególnie szkodliwym gazem jest metan, powstający w wyniku trawienia żywności. Człowiek hodujący bydło ponosi więc dwukrotnie odpowiedzialność za zagładę Ziemi – po pierwsze jego krowy pierdzą i wydalają metan, po drugie, on też to robi (co prawda w mniejszej skali)…

Hodowcy wyprowadzają kontrę

– Według najnowszych danych Europejskiej Agencji Środowiska wszystkie zwierzęta hodowlane w Unii Europejskiej odpowiadają za niespełna 6% emisji gazów cieplarnianych. Rolnictwo to ogółem ok. 10%, a sektory pozarolnicze to 90% emisji. Dane te jasno pokazują, że zrównoważona produkcja zwierzęca w UE jest mniej emisyjna, niż średnia światowa, która wynosi 14,5%. Trzeba także pamiętać, że hodowcy bydła we Wspólnocie są pionierami we wprowadzaniu w życie innowacyjnych technik hodowlanych, których celem jest wzrost efektywności produkcji i zmniejszenie emisji szkodliwych dla atmosfery gazów – czytamy na stronie lowe-krowe.pl

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI