fbpx

Czy kolejne duże gospodarstwo wróci w polskie ręce?

Burzliwe lata 90-te to czas kiedy wiele dużych popegerowskich gospodarstw trafiło w ręce zachodniego kapitału. Obecnie zaś tego typu przedsiębiorstwa powoli trafiają znów w polskie ręce i być może podobnie stanie się z blisko 500 hektarowym gospodarstwem w województwie warmińsko- mazurskim utrzymującym ponad 400 krów mlecznych, które zostało wystawione na sprzedaż.

Tego typu gospodarstwa rzadko pojawiają się w ofertach pośredników więc są zawsze ciekawą ofertą. To konkretne, przeznaczone do sprzedaży gospodarstwo, położone jest w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Rydzówka około 7 km od Pasłęka.

Samasz loteria - baner

Powierzchnia upraw to 478 ha, z czego 418 ha jest własnością, a 60 ha jest wydzierżawionych od Skarbu Państwa na kolejne 8 lat. Jak czytamy w ogłoszeniu wystawionym przez Brown&Co, Olsen Farms jest rentownym gospodarstwem mlecznym ze średnią roczną produkcją na krowę ponad 11 000kg.

Gospodarstwo zostało założone w 1997 roku przez duńskiego przedsiębiorcę, który
był również właścicielem firmy produkującej popularną w tamtych czasach margarynę
Masmix. Stado jest pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i
plasuje się w czołówce pod względem wielkości produkcji w kraju.

Liczba zwierząt w gospodarstwie waha się od 900 do 950 sztuk z około 400 krowami mlecznymi o bardzo wysokim profilu genetycznym. Dla zwierząt gospodarskich przeznaczone jest 6 oddzielnych obór, w których zwierzęta są utrzymywane na głębokiej ściółce. Gospodarstwo nabywa słomę do ścielenia z około 700 ha w ciągu roku. Krowy czynnie dojone trzymane są w trzech oborach, jałówki w osobnej, jest oddzielny budynek dla krów zasuszonych i chorych. Ostatnia obora przeznaczona jest dla cieląt z 20 zewnętrznymi budkami cielęcymi.

Wraz z gospodarstwem przyszły nabywca przejmie również komplet stosunkowo nowych maszyn niezbędnych do działalności, czyli ciągniki, przyczepy, kosiarki itd. Na koniec nie można również nie powiedzieć o cenie, która wynosi 32 mln zł. za całość.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.