fbpx
Strona głównaWiadomościCzy kolejne duże gospodarstwo wróci w polskie ręce?

Czy kolejne duże gospodarstwo wróci w polskie ręce?

Burzliwe lata 90-te to czas kiedy wiele dużych popegerowskich gospodarstw trafiło w ręce zachodniego kapitału. Obecnie zaś tego typu przedsiębiorstwa powoli trafiają znów w polskie ręce i być może podobnie stanie się z blisko 500 hektarowym gospodarstwem w województwie warmińsko- mazurskim utrzymującym ponad 400 krów mlecznych, które zostało wystawione na sprzedaż.

Tego typu gospodarstwa rzadko pojawiają się w ofertach pośredników więc są zawsze ciekawą ofertą. To konkretne, przeznaczone do sprzedaży gospodarstwo, położone jest w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Rydzówka około 7 km od Pasłęka.

Powierzchnia upraw to 478 ha, z czego 418 ha jest własnością, a 60 ha jest wydzierżawionych od Skarbu Państwa na kolejne 8 lat. Jak czytamy w ogłoszeniu wystawionym przez Brown&Co, Olsen Farms jest rentownym gospodarstwem mlecznym ze średnią roczną produkcją na krowę ponad 11 000kg.

Gospodarstwo zostało założone w 1997 roku przez duńskiego przedsiębiorcę, który
był również właścicielem firmy produkującej popularną w tamtych czasach margarynę
Masmix. Stado jest pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka i
plasuje się w czołówce pod względem wielkości produkcji w kraju.

Liczba zwierząt w gospodarstwie waha się od 900 do 950 sztuk z około 400 krowami mlecznymi o bardzo wysokim profilu genetycznym. Dla zwierząt gospodarskich przeznaczone jest 6 oddzielnych obór, w których zwierzęta są utrzymywane na głębokiej ściółce. Gospodarstwo nabywa słomę do ścielenia z około 700 ha w ciągu roku. Krowy czynnie dojone trzymane są w trzech oborach, jałówki w osobnej, jest oddzielny budynek dla krów zasuszonych i chorych. Ostatnia obora przeznaczona jest dla cieląt z 20 zewnętrznymi budkami cielęcymi.

Wraz z gospodarstwem przyszły nabywca przejmie również komplet stosunkowo nowych maszyn niezbędnych do działalności, czyli ciągniki, przyczepy, kosiarki itd. Na koniec nie można również nie powiedzieć o cenie, która wynosi 32 mln zł. za całość.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.