fbpx
Strona głównaPrawo i finanseCzy jest szansa na odszkodowania za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo?

Czy jest szansa na odszkodowania za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo?

Samorząd rolniczy po raz kolejny zwraca się do Minister Klimatu i Środowiska o podjęcie  działań zmierzających do wprowadzenia uregulowań prawnych przyznających odszkodowania rolnikom za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo, m.in. dzikie gęsi, które dodatkowo są pod ochroną.

– Problem szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez ptaki prawnie ochronione był już wielokrotnie zgłaszany przez samorząd rolniczy. W ostatnich czasie problem ten jednak się powiększa, co związane jest ze znacznym wzrostem populacji ptaków. Rolnicy ponoszą straty, nie otrzymując z tego tytułu żadnych rekompensat, z uwagi na fakt ochrony prawnej niektórych gatunków ptaków. Ptaki osiadających na polach wyniszczają upraw, wydziobując ziarno lub wybierając młode rośliny. Stado ptaków może liczyć nawet kilkaset osobników niszcząc doszczętnie uprawę. Straty powodowane jest rokrocznie przez ptaki, a obecne mechanizmy zapobiegawcze są niemalże nie skuteczne. Problem ten dotyczy całego kraju, a nie tylko jednego regionu – mówi Wikto Szmulewicz, prezes KRIR

Według izb rolniczych zasadnym jest rozważenie wprowadzenie regulacji pozwalającej na wypłatę rekompensaty za szkody powodowane przez ptactwo prawnie chronione, tak by tylko jedna strona (rolnik) był za to odpowiedzialny i ponosił z tego tytułu koszty.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]