fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCzy doczekamy się w końcu wzrostu cen pszenicy?

Czy doczekamy się w końcu wzrostu cen pszenicy?

Pomijając niezbyt już miarodajny kontrakt grudniowy, ceny pszenicy w kontraktach na marzec znów spadły. Do poziomu zaledwie 312,75 EUR/t. Jak wyglądają najbliższe perspektywy dla rynku tego zboża?

Analitycy nie mają zbyt dobrych wieści. Głównym czynnikiem hamującym podwyżki cen europejskich zbóż jest bardzo silna konkurencja z regionu Morza Czarnego.

– Wszystkie ważne przetargi z Turcji i Pakistanu zdominowały oferty znad Morza Czarnego. Detaliści z niecierpliwością czekają na wyniki przetargu z Algierii. Powstaje pytanie, czy pszenica z Francji lub UE ma szanse w starciu z konkurencją z Ukrainy i Rosji? – pytają retorycznie analitycy z serwisu Kaack.

Jedynie na CBoT cena pszenicy nieco wzrosła. Inwestorzy liczą na to, że chińskie władze ugną się pod naciskiem protestów i zdejmą restrykcje, co pozytywnie wpłynie na koniunkturę gospodarczą w Państwie Środka.

Niestety, jak na razie na funkcjonowaniu korytarza zbożowego najbardziej “oberwali” europejscy rolnicy; tanie ziarno z Rosji i w mniejszym stopniu z Ukrainy zalewa rynki, a o tańszych nawozach możemy jak na razie zapomnieć, o czym pisaliśmy tutaj:

Rosja zemściła się za sankcje Zachodu. Na rynku nawozów, których ceny raczej znacząco nie spadną

4 KOMENTARZE

  1. Może wreszcie zrozumieta że nie wydajność jest kluczem tylko oszczędność czyli maksimum wyciskania z ziemi miminimum nawożenia uprawy tylko na chemi nie zaoszczędzisz będzie mniej będzie drożej mniej się narobisz więcej zarobisz.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.