fbpx

Czy da się zatrzymać Mercosur? 2 warianty – co zrobi polski rząd?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało komunikat, w którym potwierdza negatywne stanowisko wobec umowy z Mercosur w obecnym kształcie. Przypomina też, że Rząd RP “jednoznacznie określił się przeciw umowie UE – Mercosur” w podjętej 26 listopada uchwale i zdania w tej sprawie nie zmienił. 

Baner Kuhn

Sprzeciw Ministerstwa Rolnictwa wobec Mercosur

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w oficjalnym komunikacie poinformowało, że podtrzymuje swój sprzeciw wobec umowy pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur. Trzy główne powody sprzeciwu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi to:

1. Zbyt duża redukcja unijnych ceł i/lub zbyt wysokie kontyngenty taryfowe.

– Uważamy, że oferowane krajom Mercosuru  preferencje celne są w niektórych sektorach zbyt daleko idące. Powodować to może ryzyko wypierania polskich produktów rolno-spożywczych z rynków UE przez produkty przywożone z krajów Mercosuru – informuje MRiRW.

2. Nierozwiązany problem importu produktów rolno-spożywczych wytwarzanych “w odmiennych warunkach i standardach produkcji”.

– Nasz postulat, aby warunkiem zniesienia ceł UE było przestrzeganie przez produkty z krajów Mercosuru standardów UE dotyczących m.in. standardów w zakresie ochrony klimatu, środowiska, standardów pracy czy dobrostanu zwierząt, został właściwie niezrealizowany. Wyjątek dotyczy jaj. W tym przypadku zniesienie cła (po 4 latach okresu przejściowego) w dostępie do rynku UE ma być uwarunkowane przestrzeganiem określonych zasad dobrostanu zwierząt – czytamy w komunikacie Ministerstwa.

3. Brak zapisów zapewniających skuteczność klauzuli ochronnej.

– Zapisy umowy, które dotyczą klauzuli ochronnej – tj. możliwości czasowego przywrócenia ceł w razie nadmiernego importu powodującego zakłócenia na rynku lub szkodę dla unijnych producentów – są naszym zdaniem niedostosowane do specyfiki sektora rolnego – stwierdza MRiRW. 

Baner Kioti
SDF baner

Czy umowa wejdzie w życie? Dwa warianty 

Obecnie umowa jest jedynie wynegocjowana. Teraz Komisja Europejska musi złożyć formalny wniosek do Parlamentu Europejskiego i Rady o zatwierdzenie umowy wraz z jej pełnym tekstem (który do tej pory nie został przekazany). 

Wariant 1. Wymóg jednomyślności 

Dotychczas przyjmowano założenie, że umowa z Mercosurem będzie mieć postać układu o stowarzyszeniu – informuje MRiRW. Przy zachowaniu tej formuły na wdrożenie umowy musiałyby się zgodzić w Radzie Unii Europejskiej wszystkie państwa UE – sprzeciw nawet jednego kraju zablokowałby ją. Umowa musiałaby też być ratyfikowana przez Parlament Europejski i parlamenty państw UE.  

Jeśliby Rada UE zatwierdziła jednomyślnie umowę i zatwierdziłby ją Parlament Europejski, to jeszcze przed ratyfikacjami przez parlamenty państw UE możliwe byłoby wejście w życie, na zasadzie tymczasowej, części handlowej umowy. 

Wariant II – wymóg większości kwalifikowanej 

Komisja Europejska może chcieć ominąć wymóg jednomyślności poprzez wydzielenie z umowy części handlowej. Taki zabieg był już stosowany przez KE. Ministerstwo Rolnictwa zaznacza, że obecnie nie ma potwierdzenia, że Komisja zdecyduje się na to, a wszelkie sygnały o tym to jedynie doniesienia medialne. 

Przyjęcie wyłącznie części handlowej umowy wymaga jedynie zgody Rady Unii Europejskiej – przedstawicieli rządów państw członkowskich – w trybie większości kwalifikowanej. Nie byłoby wymogu ratyfikacji w każdym kraju członkowskim. Aby zablokować zgodę RUE przeciwnicy umowy musieliby stworzyć koalicję reprezentującą ponad 35% ogółu ludności UE lub ponad 45% ogólnej liczby krajów członkowskich w Radzie UE (13 lub więcej przy obecnej liczbie 27 krajów członkowskich UE). 

– Istnieje prawdopodobieństwo, że KE może się starać przekonać państwa członkowskie do akceptacji projektu, oferując dodatkowy fundusz lub inne ułatwienia dla sektora rolnego – informuje MRiRW.  

Co dalej zamierza Rząd? 

– Polski Rząd jednoznacznie określił się przeciw umowie UE – Mercosur, wyraził to podjętym stanowiskiem w formie uchwały podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 26 listopada br. W zależności od rozwoju sytuacji będzie realizowany jeden z dwóch wariantów zmierzający do skutecznej ochrony interesów polskich i europejskich rolników oraz konsumentów – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Baner McHale
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.