fbpx
Strona głównaWiadomościCzy będzie rosyjsko-ukraińskie porozumienie ws. nawozów?

Czy będzie rosyjsko-ukraińskie porozumienie ws. nawozów?

Organizacja Narodów Zjednoczonych próbuje pośredniczyć w wznowieniu rosyjskiego eksportu amoniaku przez Ukrainę, co może obniżyć światowe ceny nawozów poprzez umożliwienie dostaw nawozów z portów Morza Czarnego.

Amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów azotowych, a rurociąg transportujący amoniak z rosyjskiej Wołgi do ukraińskiego portu Odessa nad Morzem Czarnym został zamknięty, gdy 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę.

Ułatwienie rosyjskiego eksportu żywności i nawozów jest głównym aspektem umowy pakietowej zawartej 22 lipca przez ONZ i Turcję, która ponownie uruchomiła również dostawy zbóż i nawozów z Morza Czarnego na Ukrainę. Rosja ostatnio skrytykowała transakcję, skarżąc się, że jej eksport jest nadal utrudniony.

ONZ zaproponowała, aby amoniak należący do rosyjskiego producenta nawozów Uralchem ​​został doprowadzony rurociągiem do granicy rosyjsko-ukraińskiej. Następnie zostałby zakupiony przez amerykańskie Trammo.

– ONZ dokłada wszelkich starań, aby umożliwić pozytywny wynik eksportu rosyjskiego amoniaku na rynki międzynarodowe – powiedziała wysoka rangą przedstawicielka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan, która kieruje ułatwieniami w eksporcie rosyjskiej żywności i nawozów.

Umowa dotycząca amoniaku dałaby Rosji więcej powodów do trzymania się ukraińskiego kontraktu eksportowego na Morze Czarne. Rosja i Ukraina odmówiły na razie komentowania dyskusji.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.