Czy będzie derogacja na zaprawy neonikotynoidowe w rzepaku?

Rzepak w początkowej fazie kwitnienia, fot. mw

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do ministra rolnictwa i o czasowe zezwolenie na stosowanie zaprawy nasiennej z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku ozimego w kampanii siewnej 2021 r.

Według samorządu rolniczego wprowadzenie, wzorem lat ubiegłych, derogacji na neonikotynoidy przyczyni się do skuteczniejszej ochrony upraw rzepaku ozimego zarówno przed szkodnikami m.in. śmietką kapuścianą, jak i chorobami grzybowymi, które głównie atakują młode rośliny rzepaku.

– Ilość zapraw wydatkowana na pokrycie materiału siewnego rzepaku jest niewielka w porównaniu z ilością insektycydów i fungicydów, które trzeba zastosować nalistnie w celu ochrony upraw rzepaku przed patogenami i szkodnikami, jeśli nie zastosuje się zaprawionych nasion. W konsekwencji wpływa to negatywnie na otoczenie i środowisko, mając bezpośrednie przełożenie na aspekt ekonomiczny i ekologiczny stosowania środków ochrony roślin w uprawie rzepaku, zamiast zapraw nasiennych zawierających skuteczne substancje czynne z grupy neonikotynoidów – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności