Czy będą rekompensaty za szkody w uprawach wyrządzone przez zające?

fot. pixabay

W ostatnich latach znacznie wrosła w Polsce populacja zajęcy, które ponownie stały się utrapieniem ogrodników i sadowników. Z informacji uzyskanych od rolników wynika, że zwierzęta te w wielu miejscach w naszym kraju całkowicie zniszczyły nasadzenia młodych drzew oraz znacznie uszkodziły plantacje warzywne.

Dlatego Krajowa Rada Izb rolniczych wnioskuje do Ministra Klimatu i Środowiska  o uznanie zająca jako gatunku wyrządzającego szkody w uprawach warzywnych i owocowych, podlegających ustawowemu procesowi odszkodowawczemu. Samorząd rolniczy postuluje również o wydłużenie okresu polowań do 15 stycznia każdego roku kalendarzowego oraz stworzenie możliwości polowania na zająca w polowaniach indywidualnych.

– Obecnie brak uregulowań prawnych w zakresie włączenia gatunku zająca do grupy zwierząt, których szkody podlegają szacowaniu powoduje, że wielu rolników, szczególnie w polowych uprawach warzywnych, ponosi wielotysięczne szkody , przy jednoczesnym braku możliwości otrzymania rekompensat finansowych z tego tytułu – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

2 KOMENTARZE

  1. Co tam zające niech lepiej płacą za szkody wyrządzone przez gawrony (krukowate)co rok muszę je straszyć z pola pszenicy i kukurydzy zaraz po zasiewach wyjadają ziarno z kiełkami 😱😱😱

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności