fbpx
Strona głównaZwierzętaDróbCztery miliony martwych kur w największej w Europie fermie

Cztery miliony martwych kur w największej w Europie fermie

Ukraina to nie tylko jeden z największych producentów zbóż ale również znaczący producent drobiu i jaj. Trwająca wojna spowodowała śmierć 4 mln ptaków na jednej z największych w Europie farm znajdującej się na południu Ukrainy.

Temat 4 mln padłych kur na jednej z największych w Europie farm znajdującej się w Czarnobajewie dotarł nawet do dziennikarzy The Wall Street Journal, którzy poświęcili temu zdarzeniu obszerny artykuł. Wojna już zakłóciła ogromny eksport pszenicy, oleju słonecznikowego i innych produktów z Ukrainy, podnosząc światowe ceny żywności.

Wojna zatrzymała również produkcję na fermie kurcząt w Czarnobajewie, położonej w południowej części Ukrainy, która doświadczyła jednych z najcięższych walk. Zakład, który zazwyczaj eksportuje około miliarda jaj rocznie, jest tylko jednym z kilku, które ucierpiały.

Siły rosyjskie wkroczyły na teren fermy 26 lutego, trzeciego dnia inwazji. Kiedy żołnierze przybyli na fermę, ukradli prawie wszystkie pojazdy i splądrowali biura, powiedział Andriy Chirkov, kierownik gospodarstwa.

Następnego dnia ciężarówki dostarczające paszę dla kur z sąsiedniego miasta wstrzymały dostawy, pozostawiając Chirkovowi zapasy na zaledwie dwa dni. Chirkov i jego kolega wzięli dwie ciężarówki i pojechali do najbliższej fabryki pasz po świeże zapasy. Powiedział, że w drodze powrotnej rosyjscy żołnierze strzelali do nich.

Robotnicy zaczęli więc rozdawać ptaki i jajka innym miejscowym rolnikom i wszystkim, którzy pojawili się na farmie, której właścicielem jest Avangardco IPL, jedna z największych firm rolniczych na Ukrainie. Szybko rozdali 1,45 miliona jaj i 90 tys. ptaków.

1 marca rosyjskie moździerze zniszczyły lokalną elektrownię, odcinając cały prąd i powodując awarię automatycznego systemu, który karmi i nawadnia kurczęta na farmie. Farma ma 11 generatorów, które potrzebują trzech ton oleju napędowego dziennie, ale paliwo nie jest już dostarczane do farmy. Przy racjonowaniu mocy kurczaki zaczęły umierać z pragnienia i głodu.

Martwe ptaki są zwykle wysyłane do innego zakładu, który został zamknięty w trakcie działań wojennych, pozostawiając stosy padłych kurcząt rozrzuconych po całym gospodarstwie. Jedyne co zatem pozostało w obecnym momencie to zakopywanie padłych ptaków w głębokich dołach, tak aby nie doszło do skażenia wód gruntowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.