fbpx
Strona głównaPrawo i finanseCzeska ustawa o udziale rodzimych produktów w marketach niezgodna z prawem Unii...

Czeska ustawa o udziale rodzimych produktów w marketach niezgodna z prawem Unii Europejskiej?

Izba Poselska Republiki Czeskiej znowelizowała ustawę o produktach spożywczych i wyrobach tytoniowych. Zgodnie z nowymi regulacjami legislacyjnymi sklepy o powierzchni większej niż 400 m kw. od 2022 r. będą musiały oferować co najmniej 55% towarów wyprodukowanych w Czechach, a od 2028 r. – aż 73% towarów pochodzących  z produkcji rodzimej.

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, byłego ministra rolnictwa, a obecnie posła do Parlamentu Europejskiego czeska ustawa sprzeczna jest z prawem unijnym. Dlatego Jurgiel skierował pytanie do Komisji Europejskiej czy planuje podjąć działania mające na celu zapobiegnięcie wprowadzeniu tych protekcjonistycznych zmian, które zagrażają sprawnemu funkcjonowaniu jednolitego rynku UE.

Czytaj także: 55% produktów w supermarketach z rynku krajowego?

– Te zmiany wydają się mieć charakter protekcjonistyczny i niewątpliwie będą stanowić barierę w dostępie do rynku czeskiego dla polskich i europejskich eksporterów żywności. Wszelkie działania dyskryminujące wybrany kraj lub grupę krajów lub dające przewagę towarom z własnego kraju są niedopuszczalne z punktu widzenia przepisów europejskich. Tworzenie ograniczeń w dostępie do rynku i barier dla wymiany handlowej jest niekorzystne dla konsumentów w UE. Zasada swobodnego przepływu towarów ma kluczowe znaczenie w ramach jednolitego rynku europejskiego – mówi Krzysztof Jurgiel.

Zdaniem naszego eurodeputowanego, mimo zrozumienia dla potrzeby ochrony krajowej gospodarki, tego typu działania budzą poważne wątpliwości co do ich zgodności z przepisami prawa UE. Są sprzeczne  z zasadą unijnego wspólnego rynku czyli obszaru, na którym możliwy jest swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.