fbpx

Czescy rolnicy już wiedzą, gdzie sprzedać swoje produkty za godziwą cenę

Rolnicy zazwyczaj produkują drożej niż sprzedają. A przynajmniej sprzedają taniej, niż uważają, że powinni. Czescy rolnicy z regionu Wysoczyzny też mieli taki problem, ale ten chyba już się skończył. Za pośrednictwem elektronicznego targowiska będą sprzedawać bezpośrednio do szkół i przedszkoli swojego regionu. 

Region Wysoczyzny, leżący na granicy Czech i Moraw, wkrótce uruchomi elektroniczną giełdę, która umożliwi stołówkom szkolnym kupowanie żywności bezpośrednio od producentów w regionie – informuje czeski portal Zemedelec. Wirtualne targowisko powstanie z inicjatywy lokalnego samorządu i choć miesięczne koszty operacyjne wyniosą ok. 5 tys. koron miesięcznie, rolnicy nie włożą w to ani korony. Nie będą płacić również za sprzedaż na tym rynku, tak samo zresztą jak klienci.

Samasz loteria - baner

– Traktujemy to jako usługę na rzecz naszych rolników i producentów żywności, a co za tym idzie, naszych dzieci, które otrzymają regionalną żywność wysokiej jakości – stwierdził radny lokalnego sejmiku Pavel Hájek cytowany przez portal.

Działanie systemu wirtualnego targowiska polega na tym, że dostawcy żywności najpierw rejestrują się, a urzędnicy regionalni sprawdzają czy spełniają oni wszystkie wymogi prawne i czy faktycznie produkują w regionie Wysoczyzny. Po akceptacji dostawcy ci będą mogli publikować na portalu aktualną ofertę swoich produktów, ich opakowań, cen, dostępnych ilości i terminów dostaw.

Rynek regionalny będzie obsługiwać powołane przez region stołówki szkolne szkół ponadgimnazjalnych oraz stołówki szkół w miastach i gminach. Ponieważ w regionie Wysoczyzny nie jest produkowane wszystko, co jest potrzebne stołówkom, rozważane jest zaangażowanie w przedsięwzięcie rolników z regionów sąsiadujących, np. Moraw Południowych.

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.