Części do maszyn. Oryginał, zamiennik, a może coś innego?

Maszyny rolnicze nie mają łatwo, a ich eksploatacja przebiega zazwyczaj w bardzo trudnych warunkach. Nic więc dziwnego, że ich podzespoły szybko się zużywają i przychodzi czas, by wymienić je na nowe. Tu jednak rodzi się dylemat: kupić oryginał czy zamiennik? A może coś innego?

reklama
Baner Amazone

Każda maszyna rolnicza składa się z setek części połączonych w elementy i podzespoły wspólnie ze sobą współpracujące. Konstruktorzy maszyn doskonale wiedzą, które z nich i w jaki sposób szybciej się zużywają niż inne, a wiedzę tę uwzględniają w budowie maszyny. Dzięki temu wymiana najczęściej się zużywających części zamiennych nie nastręcza właściwie nikomu problemu.

Ciekawym przykładem jest pług, który możemy sami rozebrać do gołej ramy w kilka chwil, posługując się prostymi narzędziami. Jest tak z większością maszyn rolniczych i podstawowy serwis nie nastręcza problemu.

reklama
Baner Kioti

Jednak czy wymieniamy lemiesze w pługu, filtry w ciągniku czy nawet tarczę sprzęgła lub paski, czy łańcuch w kombajnie – pojawia się pytanie:

Kupić oryginał czy zamiennik?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. Z jednej strony części oryginalne, sygnowane logiem producenta są (prawie) zawsze dostępne i mamy pewność, że będą pasowały do naszego sprzętu. Z drugiej strony, gdy nasza maszyna ma już swoje lata, a jak wiadomo rolniczy budżet bywa mocno ograniczony, remont maszyny wykonany na oryginalnych częściach może przekroczyć jej rynkową wartość.

Oczywiście produkcja oryginalnych części zamiennych do maszyny, która oficjalnie zeszła z taśmy produkcyjnej, to tylko dobra wola producenta, ale jednak i tak się zdarza. Części zamienne to niezły biznes i przynosi producentom maszyn spory dochód.

Niestety, jak wspomnieliśmy, ceny detaliczne takich części czasem bywają dość wysokie i nieadekwatne do całości sprzętu. Przypomnijcie sobie, ile to jeszcze w miarę dobrych maszyn wylądowało w krzakach czy na złomie, bo części zamienne do nich były potwornie drogie. Każdy z nas zna takie przypadki.

Czy oryginały można zastąpić? Zdecydowanie tak, choć rynek tak zwanych zamienników bywa trudny i nieoczywisty. Dzieje się tak dlatego, ponieważ część rozwiązań konstrukcyjnych objęta jest patentami, a skład niektórych stopów stali wykorzystywanych w maszynach jest tajemnicą producenta. Nie odstrasza to oczywiście pomniejszych wytwórców, szczególnie z Dalekiego Wschodu, którzy europejskie prawa mają za nic. Takie części są znacznie tańsze niż oryginał, mimo że w ich cenie detalicznej zawiera się kilka marż pośredników i ceł granicznych oraz kosztowny transport. Czy takie części warte są naszego zachodu i swojej ceny? Tutaj zostawmy sprawę do dyskusji, bo każdy ma w tej kwestii swoje zdanie.

Dla przykładu, jeśli oryginalnym lemieszem można zaorać 100 ha, a zamiennikiem kosztującym 70% jego ceny tylko 50 ha, to długofalowy “zysk” z takiego zamiennika jest na minusie.

Nie oznacza to oczywiście, że każdy zamiennik jest niskiej jakości. Na rynku detalicznym można spotkać bardzo dobre filtry i wkłady do nich inne niż oryginalne oraz wysokiej jakości oleje czy płyny eksploatacyjne. Ich stosowanie i regularna wymiana nie przyniosą szkody naszej maszynie. Jednak z częściami związanymi bezpośrednio z pracą maszyny i nawet pośrednio odpowiadającymi za bezpieczeństwo pracy trzeba uważać. Wszelkie sworznie, kule, zaczepy, zawleczki powinny być atestowane. Zła jakość tych elementów to proszenie się o problemy.

Coraz częściej firmy związane z techniczną obsługą rolnictwa oferują dobrej jakości części zamienne sygnowane swoją własną marką. Wchodzą też w kooperację z producentami maszyn w zakresie dystrybucji ich oryginalnych części zamiennych, jak między innymi w przypadku firm Kramp i John Deere. Tutaj też możemy skierować nasze kroki w poszukiwaniu dobrych zamienników nawet do starszych typów maszyn rolniczych.

Może jednak regeneracja?

Poszczególne części zamienne to jedno, ale co w przypadku, gdy potrzebny jest cały podzespół, jak silnik czy skrzynia przekładniowa lub most? Ceny takich nowych elementów dostępnych tylko w serwisach są dość znaczne, ale tu z pomocą przychodzą sami producenci maszyn, oferując podzespoły regenerowane, zwane “reman”. Takie fabryczne zregenerowane podzespoły nie odbiegają jakością od nowych, mają znacznie niższą cenę i co istotne, posiadają nawet dwuletnią gwarancję. Dystrybucją części i podzespołów fabrycznie regenerowanych zajmują się najwięksi producenci maszyn rolniczych jak John Deere i New Holland (CNH), których części reman cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem.

Oryginał czy zamiennik, a może część regenerowana? Odpowiedź na te pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu zmiennych czynników oraz nas samych.

Adam Ładowski

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty
1 KOMENTARZ
  1. Dzień dobry.
    My na przykład jesteśmy producentem uczciwych zamienników części do maszyn rolniczych.
    Głównie łańcuchów, kół zębatych, pasów czy kół pasowych.
    Starannie dobieramy parametry części by swoją trwałością przewyższały normy im zadane.
    Pozdrawiamy

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI