Czemu pomidory są tak drogie?

Problemy ze zbiorami pomidorów w krajach Basenu Morza Śródziemnego odbiły się na wzroście cen pomidorów w krajach Unii w grudniu, w tym również pomidorów importowanych w Polsce, uważają analitycy rynku z BGŻ.

Po okresie relatywnie niskich cen pomidorów na rynkach europejskich, szczególnie w trzecim kwartale 2013 roku, w grudniu minionego roku zanotowano znaczące wzrosty. Wynikały one ze zmniejszenia podaży pomidorów w Europie południowej i zachodniej. Dotyczy to w szczególności państw Beneluksu ale także krajów z Basenu Morza Śródziemnego, głównie Turcji. Spowodowały to niekorzystne warunki pogodowe, m.in. brak dostatecznego nasłonecznienia oraz relatywnie niskie temperatury. To z kolei przełożyło się na wzrost popytu na pomidory pochodzące z Hiszpanii czy też Maroko. Według hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa ceny pomidorów w tym kraju w 49 tygodniu 2013 roku były o 50% wyższe niż w tym samym okresie przed rokiem. 
Odnotowany wzrost miał również przełożenie na ceny pomidorów importowanych w Polsce. Na podwarszawskich Broniszach ceny w połowie grudnia 2013 roku kształtowały się na poziomie 7,75-9,20 zł/kg tj. o ok. 50% wyższym niż na początku tego miesiąca. Choć okres ten zawsze charakteryzuje się sezonowymi wzrostami, to w tym roku dynamika ta była wyjątkowo silna, a ceny dwa tygodnie przed końcem 2013 roku, w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, były o 15-30% wyższe. Również, mimo spadku, utrzymywały wyższy poziom w pierwszych dniach 2014 roku (+3-7% w relacji r/r).
(Analizy BGŻ)