Czekają na wzrost cen tuczników

Zdaniem  Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, w Unii Europejskiej wśród producentów trzody chlewnej panuje powszechne oczekiwanie na wzrosty cen tuczników. Jednakże europejski rynek żywca wieprzowego zmienia się w sposób zróżnicowany.

Jak zaznacza KZP–PTCH, ceny tuczników w jednych krajach utrzymują się na niezmienionym poziomie, w innych rosną. Brak zmian cenowych najwyraźniej widać w krajach Europy Centralnej, natomiast na południu i północy Europy ceny wyraźnie rosną.

– Krajem, z którego nadchodzą najsilniejsze impulsy wzrostu cen, jest Hiszpania. W ostatnim tygodniu na Półwyspie Iberyjskim cena wzrosła o kolejne 3 centy – informuje ISN. Hiszpania jest w tej chwili liderem klasyfikacji cenowej pozostawiając resztę krajów daleko w tyle. W Hiszpanii popyt na żywiec przewyższa podaż – mówi Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający w KZP-PTCH.

Jego zdaniem, zbiega się to z większym zainteresowaniem Chin importem unijnej wieprzowiny. W ostatnim okresie ceny wieprzowiny w Chinach zaczęły rosnąć z powodu likwidacji stad zakażonych ASF oraz nieopłacalności produkcji. Sygnał płynący z Chin był również powodem do wzrostu cen tuczników w Danii o 3 centy.

– Francja w ubiegłym tygodniu zanotowała marginalny wzrost ceny, ale wagi ubojowe zaczęły spadać. W bieżącym tygodniu na rynku niemieckim  pojawiły się zauważalne  pozytywne sygnały. Popyt na żywiec powoli rośnie. W dniu 13/3/2019 cena niemiecka VEZG została podniesiona o 3 centy do poziomu 1,43 €/kg – dodaje Dargiewicz.

Źródło: KZP–PTCH