fbpx

Czcze gadanie..?

Copa-Cogeca domaga się konkretnych działań, aby pomóc rolnikom z całej Europy, a w szczególności z Polski. Europejscy ministrowie postulat ten poparli i… nic z tego nie wynikło.

Komitet Rolniczych Organizacji Związkowych – Copa i Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej – Cogeca są niezadowolone z braku działań ze strony państw członkowskich UE w celu podwyższenia ceny interwencyjnej mleka z uwagi na coraz większe koszty produkcji. Komitety rolnicze podkreśliły, że w aktualnej sytuacji najważniejsze jest, aby poprawić dramatyczną sytuację w sektorach mleka, wieprzowiny, wołowiny, owoców i warzyw.

Sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił, że bez wniosku Komisji Europejskiej ws. podwyższenia ceny interwencyjnej mleka niewiele można zdziałać. A trzeba podjąć jakieś kroki, aby zatrzymać trend spadkowy cen, które są na rekordowo niskim poziomie. Zaznaczył on również, że w wielu gałęziach rolnictwa sytuacja jest trudna i trzeba podjąć działania, aby ją poprawić. Wskazał tu głównie na rynek mleka, wołowiny, owoców i warzyw. Na potwierdzenie swoich słów przytoczył on raport FAO, według którego ceny żywności na świecie są najniższe od 6 lat, a tak długo utrzymująca się tendencja spadkowa ostatni raz była w latach ’90. Przypomniał on również o proteście rolników w Brukseli, który powinien być najlepszym dowodem na złą sytuację rolników w całej Europie i sygnałem dla ministrów i Komisji Europejskiej, że należy podjąć konkretne działania.

Dodatkowo, jak podkreśla FAMMU/FAPA: „Pesonen wyraził rozczarowanie tym, że temat ubezpieczeń kredytów eksportowych dla rynków wołowiny, wieprzowiny i mleka nie został podjęty, mimo iż Copa i Cogeca od dawna o to apelują. Dodał, że pakiet zawiera niewiele instrumentów pomagających w zarządzaniu rynkiem lub rosnącymi wahaniami i problemami w perspektywie krótkoterminowej. Według Personena niezbędne są ukierunkowane działania, aby pomóc rolnikom z całej Europy, a w szczególności z Polski, którzy muszą się zmagać z następstwami suszy przede wszystkim w przypadku upraw jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, warzyw i hodowli bydła. Wielu ministrów wsparło postulaty Copa-Cogeca, ale nie podjęto konkretnych działań.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA
 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.