fbpx

Czas ochrony okołokwitnieniowej rzepaku i zwalczania chwastów w uprawach jarych. Sprawdź stan upraw w kraju 21-27.04.2023 – co mówi InfoPole #6

Jak prezentuje się stan upraw w kraju? Sprawdzamy co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych i rzepaku ozimego za okres od 21 do 27 kwietnia br.

Sprawdź szczegółowy Raport InfoPole dla twojego regionu!

Baner Syngenta

Stan plantacji rzepaku ozimego

Koniec kwietnia z wyraźnie wyższymi temperaturami w ciągu dnia oraz nadal umiarkowanie występującymi opadami deszczu spowodowały przejście większości plantacji rzepaku ozimego do z fazy rozpoczęcia kwitnienia. Intensywny wzrost pędów, przy niedoborach mikroskładników oraz występowaniu przymrozków pierwotnie uszkadzał łodygi, które teraz są zasiedlane pleśniami oraz stanowią wrota dla infekcji innych chorób. Wraz z dość wysoką wilgotnością we wnętrzu łanu na skutek może niezbyt dużych, ale miejscami dość często występujących opadów deszczu, mamy wzrastającą presję chorób grzybowych. Na południowym zachodzie na kwiatach można obserwować redukcje i rzut zawiązków łuszczyn oraz infekcje szarej pleśni.

Okres kwitnięcia rzepaków to czas kiedy zaczynają się infekcje zgnilizny twardzikowej czy czerni krzyżowych. W praktyce do ochrony roślin w tzw. okresie okołokwitnieniowym do zwalczania ww. chorób wykorzystujemy technologię jedno- lub dwuzabiegową.

Przy jednym zabiegu preparaty np. Treso lub Amistar Gold Max zastosować w okresie pełni kwitnienia – początku opadania płatków kwiatowych (BBCH 65). W technologii dwuzabiegowej (coraz częściej stosowanej przez rolników) pierwszy zabieg wykonujemy w okresie początku kwitnienia rzepaku tj. BBCH 60 (na zachodzie kraju część pól szczególnie odmian wcześniejszych już z początkiem maja kwalifikuje się do wykonania pierwszych zabiegów), natomiast drugi zabieg wykonujemy w fazie pełni kwitnienia do końca kwitnienia to jest BBCH 65 – 69. W tej technologii można zastosować, np. na pierwszy zabieg Amistar Gold Max czy Amistar 250 SC w fazie początku kwitnienia BBCH 60, w drugim w fazie pełni kwitnienia BBCH 65 preparat Treso. Szczególnie ważne jest podzielenie ochrony okołokwitnieniowej na dwa zabiegi w przypadku, gdy na łodygach mamy dużo spękań wywołanych przymrozkami.

Na pojawiające się uszkodzenia pędu głównego, aby przyśpieszyć regenerację roślin po stresie, eksperci z firmy Syngenta zalecają bisotymulator Quantis (płynny nawóz organiczny zawierający organiczne związki węgla, aminokwasy oraz potas i wapń).

Nie można zapomnieć o ochronie przed szkodnikami. W fazie zielonego pąka najgroźniejszym jest słodyszek rzepakowy, który w na wielu plantacjach przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości. Natomiast szybkie wejście roślin w fazę kwitnienia zmniejszyło ryzyko uszkodzeń i takim przypadku progi szkodliwości mogły zostać podniesione. W okresie kwitnienia rzepaku, należy również zwrócić uwagę na pojaw pryszczarka i chowacza podobnika, które powodują uszkodzenia świeżo zawiązanych łuszczyn. Po przekroczeniu progów szkodliwości należy zastosować insektycyd, np. Karate Zenon.

Stan plantacji pszenicy ozimej

Występujący często przymrozek sprawił, że zastosowanie regulatorów wzrostu w pszenicy było utrudnione i niektóre plantacje nieco ucierpiały po ich aplikacji. Przypominamy, że optymalny okres podstawowego zabiegu regulacji przypada do końca fazy pierwszego kolanka zbóż (BBCH 31).

W minionym tygodniu objawy chorób w pszenicy ozimej były na podwyższonym poziomie. Widoczne są szczególnie mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści, ponadto uwidaczniają się choroby podstawy źdźbła. Do ochrony przed podsuszkami specjaliści z firmy Syngenta polecają preparat Unix 75 WG. Zwalczanie chorób podstawy źdźbła można połączyć z ochroną roślin przed takimi chorobami, jak mączniak prawdziwy czy septorioza paskowana liści. Warunki pogodowe sprawiają, że nasilenie chorób powoli wzrasta; do ich zwalczania można użyć np. Turbo Pak.

W plantacjach pszenicy widoczne są też szkodniki: mszyce, dorosłe chrząszcze skrzypionki zbożowej oraz nalatuje ploniarka. W celu ochrony plantacji eksperci Syngenta zalecają Karate Zeon 050 CS.

W plantacjach pszenicy ozimej dobieg końca właściwy termin eliminacji chwastów. Do fazy 2. kolanka rośliny uprawnej w celu zwalczenia chwastów jedno- i dwuliściennych jeszcze możemy zastosować Avoxa Pak lub Axial Komplett Pak. Natomiast jeżeli chcemy zwalczyć same chwasty jednoliścienne do fazy liścia flagowego możemy zastosować preparat Axial 50 EC, który także można użyć w plantacjach pszenicy jarej i jęczmienia jarego, które aktualnie wymagają odchwaszczania.

Ponadto trwają siewy kukurydzy. Do kompleksowego zwalczania chwastów po siewie kukurydzy, przed jej wschodami lub bezpośrednio po wschodach, do fazy 3. liści rośliny uprawnej (BBCH 00-13) można użyć herbicyd Lumax 537,5 SE.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.