Czas na zimowe ściółkowanie w szklarni

Ściółkowanie gleby to w ogrodnictwie i rolnictwie jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Decyzję o zakupie odpowiedniego materiału powinni w najbliższym czasie podjąć przede wszystkim właściciele upraw szklarniowych i tunelowych.

Ściółkowanie polega na przykryciu wierzchniej warstwy gleby wokół roślin warstwą odpowiedniego materiału. Może to być substancja organiczna, jednak w dużych uprawach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tworzywa sztucznego np. folii. Zima to czas na ściółkowanie m.in. szklarniowych upraw pomidora i ogórka.
– Cechą wszystkich nowoczesnych folii ogrodniczych i rolniczych jest ich wysoka specjalizacja – mówi Piotr Różański z firmy Marma Polskie Folie. – Odbiorcy powinni więc wybrać produkt, którego przeznaczenie będzie odpowiadało m.in. rodzajowi uprawy.

Folią

Ściółkowanie przede wszystkim ogranicza rozwój chwastów i konieczność stosowania herbicydów, ale jednocześnie pomaga utrzymać odpowiednie warunki termiczne. Ogranicza również parowanie i zużycie wody. Poza tym izoluje rośliny od gleby, poprawiając tym samym warunki fitosanitarne i zmniejszając ich podatność na choroby.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do ściółkowania gleby są folie. W uprawach szklarniowych – zarówno glebowych, jak również hydroponicznych – należy stosować produkty w kolorze czarno-białym, najlepiej z refleksem świetlnym (np. AGRO-HYDRO firmy Marma Polskie Folie). Bardzo ważne, aby folię ułożyć w odpowiedni sposób tzn. białą stroną na wierzch, a czarną od spodu. – Jasna strona odbija promienie słoneczne i poprawia warunki świetlne w szklarni, a to ma wpływ na szybszy wzrost roślin – zaznacza Różański.

Najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia i przebicia są folie trzywarstwowe.
Z wyborem odpowiedniego rozmiaru nie ma najmniejszego problemu. Producenci oferują folie w rolkach o długości nawet 300 metrów i różnych szerokościach. Te największe dostępne są w ramach indywidualnego zamówienia.

…lub tkaniną

Alternatywą dla folii może być specjalna tkanina ściółkująca (w kolorze białym). Jest to co prawda produkt droższy, ale też znacznie trwalszy – może być wykorzystywany nawet przez 5 sezonów ogrodniczych. Oba materiały bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, dlatego wybór konkretnego rozwiązania to już indywidualna decyzja właściciela szklarni.