fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRCzas na  rządowy program odbudowy trzody chlewnej

Czas na  rządowy program odbudowy trzody chlewnej

Samorząd rolniczy apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie zapowiadanego od wielu lat rządowego programu odbudowy trzody chlewnej. Obecnie  jak podkreślają izby rolnicze Polska jest dużym importerem prosiąt (których cena dochodzi do 300 zł) oraz mięsa wieprzowego, a powinna być samowystarczalna pod tym względem.

Według Głównego Urzędu Statystycznego pogłowie świń w grudniu 2019 r. liczyło 11 215,5 tys. sztuk, wykazując w  porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrost o 1,7%. Wzrost pogłowia wystąpił we wszystkich grupach świń. Największy był w grupie warchlaków o – 3,4%.

– W drugim półroczu 2019 r. według danych pochodzących z weterynaryjnego systemu kontroli i powiadamiania o przemieszczeniach zwierząt żywych i produktów pochodzenia zwierzęcego przez terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej TRACES import świń wynosił 3669, 5 tys. sztuk i był wyższy niż w pierwszym półroczu 2019r. o 1,9% (o 67,3 tys. sztuk). Wpłyną on na wzrost pogłowia świń – informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezes GUS.

W związku z afrykańskim pomorem świń i obejmowaniem strefą niebieską dużego obszaru kraju, rolnicy odczuwają bardzo dotkliwe skutki zaistniałej sytuacji. Sprzedaż mięsa ze stref jest znacznie utrudniona, a ceny są znacznie niższe niż obowiązujące na rynku. Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje również o wprowadzenie rekompensat wyrównujących niskie ceny wieprzowiny.

Jak podkreśla KRIR oferowana obecnie cena  nie jest odzwierciedleniem jakości produktu, a jedynie wynika z rygorów administracyjnych

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.