fbpx

Czas na regulację rzepaku. Sprawdź, aktualny stan upraw w kraju 24-31.03.2023 – co mówi InfoPole #2

Jak prezentuje się stan upraw w kraju? Sprawdzamy co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych i rzepaku ozimego za okres od 24 do 31 marca br.

Stan plantacji rzepaku ozimego 24-31.03.2023

Pomimo zimniejszych dni wegetacja rzepaku na mocniejszych plantacjach postępuje intensywnie. Faza rozwojowa zależności od regionu kraju waha się od BBCH 27 na wschodzie do BBCH 51 na zachodzie Polski. W rzepakach coraz wyraźniej uwidaczniają się zielone pąki pędu głównego. Niektóre odmiany osiągnęły już wysokość około 50 cm, w nich pąki kwiatowe są dobrze widoczne.

Kliknij w poniższy baner i Sprawdź szczegółowy raport InfoPole dla twojego regionu!

Na liściach rzepaku widoczne są antocyjanowe przebarwienia, co wynika z ochłodzenia zaburzeń w przemieszczaniu się fosforu. Dalsze przymrozki w późniejszych fazach rozwojowych mogą uszkadzać łodygi oraz kwiaty.

Na liściach rzepaku widoczna jest sucha zgnilizna kapustnych, przy czym warunki pogodowe ograniczają jej rozwój i jednocześnie utrudniają też wykonywanie zabiegów regulacyjno – fungicydowych. Tam, gdzie zabiegu jeszcze nie zastosowano powinniśmy już go przeprowadzić (optymalna faza to wydłużanie pędu głównego), np. stosując Toprex. Regulację pokroju możemy wykonać do fazy zielonego pąka, jednak w takiej fazie skuteczność regulacyjna jest ograniczona, działanie jest ukierunkowane bardziej na ochronę roślin przed chorobami, o czym musimy pamiętać.

Przy wykonywaniu zabiegów preparatami triazolowymi należy uwzględnić temperaturę aplikacji, która nie może być niższa niż 8°C (optymalnie 10-12°C) przez kilka godzin po zabiegu. Przeciwskazaniem do wykonywanych zabiegów regulacyjnych są przymrozki (nie wykonujemy zabiegów do dwóch dni przed prognozowanym przymrozkiem).

Pomimo ochłodzenia nadal z łatwością można odnaleźć żerujące osobniki na roślinach – ich liczebność wskazuje na wielokrotne przekroczenie progów szkodliwości. W miarę możliwości pogodowych należy wykonać kolejny zabieg insektycydowy np. preparatem Karate Zeon.

Stan plantacji pszenicy ozimej 24-31.03.2023

Kondycja zbóż jest na ogół dobra. Plantacje z terminów wcześniejszych wchodzą w fazę strzelania w źdźbło, późniejsze coraz bardziej się krzewią (BBCH 21-23). Lokalnie na północnym zachodzie w plantacjach uwidaczniają się nieborny magnezu. Charakterystyczną cechą na polach z niedoborami manganu są ciemniejsze pasy w miejscu ugniecenia kołami ciągników – wyparcie tlenu z gleby i lepsze rozpuszczenie form niedostępnych.

Słabo rozkrzewione plantacje z małą obsadą roślin powinny zostać potraktowane jak najszybciej regulatorem wzrostu, np. preparatem Moddus Start. Prognozy pogody przewidują częste przymrozki co wyklucza wykonywanie takich zabiegów, i możliwe że takie plantacje będą musiały poradzić sobie z krzewieniem jedynie przy wykorzystaniu zasobów zwiększonego nawożenia azotowego.

Także ze względu na temperatury, zabiegi herbicydem (tam gdzie są konieczne) powinniśmy odłożyć w czasie do czasu, gdy będą one wyrównane i nie będzie ryzyka wystąpienia przymrozków kilka dni po zabiegu. Na chwaty jedno i dwuliścienne można użyć (do fazy 2 kolanka BBCH 32) herbicyd Axial Komplett Pak lub Avoxa Komplet Pak. Chwasty jednoliścienne można zwalczać preparatami Axial 50 EC, który największą skuteczność wykazuje w okresie najwyższej wrażliwości chwastów trawiastych (BBCH chwastów 10-19). Można go stosować do fazy liścia flagowego (BBCH 37) rośliny uprawnej lub sięgnąć np. po Traxos (do fazy pierwszego kolanka BBCH 31).

Duża wilgotność łanu i nieco chłodniejsze dni wpłynęły na zwiększenie objawów chorób podstawy źdźbła, w tym szczególnie fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła. Na liściach widoczne są też: mączniak prawdziwy zbóż i traw czy septorioza liści. Niezbędny jest zatem monitoring plantacji i wykonie zabiegu w terminie T-1, kiedy pozwolą na to warunki pogodowe.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.