fbpx

Czas na przewódki!

Przewódki to alternatywa dla pszenicy ozimej – mogą one być wysiewane w listopadzie, a nawet w grudniu. Szczególnie, że aktualnie pogoda wciąż jeszcze to umożliwia. Może warto więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany do siewów przewódkowych…?

Niektórzy rolnicy wciąż jeszcze nie zdążyli lub nie mogli wyjechać w pole ciężkim sprzętem. W ostatnich dniach na szczęście aura zaczęła już bardziej im sprzyjać – po bardzo deszczowym październiku przyszedł ciepły listopad i umiarkowane opady. Są to wciąż dopuszczalne warunki do siewu zbóż. Alternatywą dla ozimin mogą być przewódki.

Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że o powodzeniu uprawy przewódek decyduje wiele czynników, a wśród nich pogoda podczas i po siewie oraz warunki panujące zimą. Ale nie ma co się oszukiwać, również wysiane teraz oziminy zdecydowanie ucierpią, jeśli aura pogodowa nie będzie im sprzyjać. Należy w tym miejscu podkreślić, ze odmiany przewódkowe cechuje szybki rozwój początkowy i dosyć wysoka zimotrwałość Pszenica tego typu umożliwia uzyskanie ziarna wysokiej jakości, elitarnego po późnych przedplonach. Przede wszystkim jednak jest to rozwiązanie, które może ograniczyć stratę plonów spowodowaną zarówno trudnymi warunkami zimowania, jak i wiosennymi suszami. Dodatkowo, badania pokazują, że plonują one lepiej niż późno wysiane oziminy.

W przypadku przewódek kluczowe jest, aby przed nadejściem zimy weszły w fazę wczesnego szpilkowania lub chociaż wykiełkowały. Decydując się na siew zbóż w tak późnym terminie, należy pamiętać o zwiększeniu obsady o ok. 15-20%. Niezależnie, czy zdecydujemy się na oziminy, czy na przewódki.

Która odmiana jara nadaje się do siewów przewódkowych? Najlepiej zapytać o to w sklepie lub sprawdzić w informacjach od producenta na etykiecie lub na odpowiedniej stronie internetowej/ w katalogu. Na pewno można wybrać odmiany pszenicy takie, jak: Bombona, Cytra, Epos, Goplana, Harenda, Kamelia, KWS Chamsin, Lennox, Mandaryna, Ostka Smolicka, Waluta, czy Żura. W przypadku pszenżyta możemy wybierać m.in. z odmian: Andrus, Dublet, Matejko, czy Mieszko. Dostępna jest tez jedna odmiana żyta, nadająca się do siewu przewódkowego: Bojko.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.