reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Czas na dolistne dokarmianie zbóż ozimych. Terminy, dawki i zalecenia

Podstawowe zboża pobierają w przeliczeniu na 1 t ziarna (w kg): 22-28 azotu (N) i potasu (K2O), 10-13 fosforu (P2O5), 3,5-4,5 magnezu (MgO), 5-7 wapnia (CaO) i 2,5-4 siarki (S), zaś z mikroelementów (w g):  6 boru (B), 9 miedzi (Cu), 60 cynku (Zn), 90 manganu (Mn), 180 żelaza (Fe) i 0,7 molibdenu (Mo).

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Z mikroelementów zboża wyraźnie reagują na niedobór: Cu, Mn i Zn, zaś w mniejszym na B i Mo. Jednak B i Mo (także Cu) to najbardziej deficytowe mikroelementy w glebach Polski.

Dlatego przed wykłoszeniem pszenicy wskazany jest jednorazowa dawka B (do 50 g/ha),  zaś we wcześniejszym oprysku Mo (5-10 g/ha), zwłaszcza na glebach kwaśnych (pH poniżej 6) oraz przy dobrym zaopatrzeniu w azot.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Podstawowym mikroelementem dla zbóż jest miedź

Spełnia ona ważną rolę w funkcjonowaniu enzymów oksydo-redukcyjnych, regulujących oddychanie oraz tworzenie związków Fe, koniecznych do syntezy chlorofilu. Wpływa też na rozwój tkanki mechanicznej, przy jej niedoborze rośliny wykazują większą podatność na wyleganie.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Dobre zaopatrzenie w Cu uodparnia rośliny na choroby grzybowe oraz zwiększa ich zimotrwałość. Objawem niedoboru Cu w  zbożach jest tzw. choroba nowin, występująca we wcześniejszych fazach w postaci jasnych (bielejących) i skręconych końców liści.

reklama
Baner Sumiagro

W późniejszym okresie następuje przedwczesne kłoszenie i „bielenie” kłosów. Często jednak objawy są niewidoczne, możliwe do wykrycia po analizie chemicznej roślin. Powodują wówczas mniejsze, ale zauważalne spadki plonów.

Mangan i cynk w nawożeniu zbóż

Z mikroelementów zboża pobierają w największej ilości Mn i Fe, choć ich deficyt  notuje się głównie na glebach alkalicznych, jak też (dotyczy Mn) dobrze napowietrzonych, a więc luźnych (spulchnionych).

Na glebach kwaśnych, wilgotnych oraz zwięzłych, zbitych, wykazujących niedobór tlenu (przykład – koleiny po przejeździe maszyn), Mn występuje w formach łatwo przyswajalnych i może być pobierany w nadmiernych  ilościach. Bierze on udział w procesie fotosyntezy i oddychania, reguluje tworzenie skrobi w ziarnie oraz przemiany związków azotowych w białko. Zwiększa też odporność roślin na choroby i niskie temperatury. Objawy niedoboru  pojawiają się na najmłodszych liściach (w odróżnieniu od Mg) w postaci między nerwowej chlorozy o zabarwieniu cytrynowożółtym do żółtobiałego.

Stosowanie wieloskładnikowych nawozów dolistnych, likwiduje jedynie utajone (niewidoczne) objawy niedoboru  składników. Przy  widocznym niedoborze, wskazany jest dodatek bardziej skoncentrowanych  chelatów: Cu, Mn i Zn.

Nawozy dolistne zaleca się w następujących fazach i dawkach (w przeliczeniu na 1 ha):

  1. Końcowa faza krzewienia lub początek strzelania w źdźbło – nawóz wieloskładnikowy + mocznik (do 30 kg) + siarczan magnezu jedno- (do 9 kg) lub 7-wodny (do 15 kg). Przy niskiej zawartości Cu, Mn i Zn w nawozie wieloskładnikowym, należy dodać pojedyncze składniki, łącznie do 30 g Cu, 120 Zn i 250 Mn.
  2. Pełnia strzelania w źdźbło (po 10-15 dniach od I oprysku) – nawóz wieloskładnikowy + mocznik (do 24 kg) + siarczan magnezu. (jak wcześniej). Poza tym cynk i mangan (dawki jak wcześniej) + chelat miedzi (do 50 g Cu).
  3. Przed lub po wykłoszeniu, jak w II oprysku, ale bez Cu i mniejszą dawką mocznika (do 15 kg).

W określonych sytuacjach, jak wcześniej wspomniano, wskazany jest też dodatek B i Mo. W przeliczeniu na 1 ha zaleca się 200-300 l roztworu, w zależności od rozrostu biomasy nadziemnej. Oprysk można połączyć z preparatem grzybobójczym, by zmniejszyć koszty.

Zawartość składników w wybranych nawozach dolistnych (w proc. wagowych) pod zboża

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI