Cytrusy tanie, grzyby też, drogie warzywa

Wzmożone zakupy owoców i warzyw rozpoczną się od przyszłego tygodnia. Bardzo bogata jest oferta cytrusów, różne odmiany grapefruitów, pomarańczy i mandarynek. W ofercie handlowej nie brakuje także owoców egzotycznych takich jak typowy dla grudnia szaron czyli kaki.

Ceny egzotycznych owoców zbliżone do cen sprzed roku. Opakowanie szarona czyli 14 sztuk sprzedawane jest w ofercie hurtowej w cenie 40 zł. Owoce pochodzą  z Hiszpanii, ale są także szarony z Turcji i Izraela. Nashi, łączący smak gruszki i jabłka pochodzi z Chin, za opakowanie 20 sztuk odbiorcy płacą 15 złotych. Grenadilla sprowadzana z Paragwaju sprzedawana jest w cenie 120 złotych za opakowanie 18 sztuk. Owoce doskonale znoszą transport.
Znacznie tańsze niż rok temu są suszone śliwki, teraz w ofercie hurtowej sprzedawane są w cenie około 8 zł za kilogram, rok temu o 3 złote drożej, ale w tym roku był urodzaj na śliwki, zebraliśmy o 5% więcej tych owoców niż rok wcześniej. Gorzej przedstawia się sytuacja z suszonymi i świeżymi jabłkami. Owoców jest sporo, ale są one droższe niż rok temu. Cena hurtowa jabłek świeżych waha się pomiędzy 1,33 a 1,86 zł za kilogram, dla większości odmian. W ubiegłym roku cena maksymalna to było 1,33 zł/kg. Jabłka suszone  od 8 do 10 zł za kilogram. Rodzynki tanie od 7,5 do 8,5 zł za kilogram.
Duża podaż suszonych grzybów, poczynając od borowików, a kończąc na mieszankach. 580 zł kosztuje kilogram borowików białych (kapelusze). O połowę taniej sprzedawane są prawdziwki suszone z ogonkiem 220-270 zł/kg. Dużo jest polskiej świeżej żurawiny (doskonała do pieczonego indyka) w cenie od 12 do 15 zł za kilogram. 
W ofercie handlowej jest także olej rzepakowy do smażenia wigilijnych potraw oraz olej lniany do kapusty. Kapusta kwaszona od 3 do 3,5 zł za kilogram to 60% drożej niż rok temu, podobnie jak ogórki kwaszone, które teraz w ofercie Rynku w Broniszach sprzedawane są w cenie od 3 do 5 zł za kilogram.
Dużo jest krajowych warzyw i tu ceny od ostatniego tygodnia nie zmieniły się. Ceny cebuli, ziemniaków, kapusty białej są wyższe niż rok temu, W ostatnim tygodniu znacząco zdrożały warzywa z importu.
Ceny cytrusów na poziomie cen sprzed roku. Cena za kilogram cytryn to 4,25 zł, mandarynki są tańsze niż rok temu od 2,30 do 4,50 zł za kg (opakowania po 10 kg). 
Małgorzata Skoczewska
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Bronisze