fbpx

Cukrowe prognozy

W sezonie 2008/09 niemieccy analitycy z firmy F. O. Licht zapowiadają znaczne zmniejszenie produkcji cukru na świecie. Spadek produkcji ma wynieść aż 7 mln ton i w sezonie 2008/09 (październik/wrzesień) osiągnąć poziom 149,3 mln ton w przeliczeniu na cukier surowy.

W sezonie 2007/08 na świecie wyprodukowano 168,9 mln ton, prognozowana redukcja poziomu wynosi aż 11,5%. Jako źródło redukcji analitycy podają mniejszą niż zakładano produkcję cukru w Azji, głównie w Indiach, Pakistanie, Chinach i Tajlandii. Firma nie podała jeszcze szacunków konsumpcji.

Spadek produkcji nawet o 25% przewiduje na Ukrainie związek producentów Ukrtsukor. Produkcja cukru w 2009 roku ma wynieść 1,2 – 1,3 mln ton, co stanowi spadek o 19-25% w stosunku do roku 2008. Ukraińskie ministerstwo rolnictwa podaje bardziej optymistyczne prognozy, przewidując spadek na poziomie 100 tys. ton. Wg władz Ukrainy areał buraków cukrowych zmniejszył się z 390 do 333 tys. ha, a analitycy UkrAgroConsult spodziewają się jeszcze mniejszej redukcji, bo do 350 tys. ha.

Jedynie niemiecki związek producentów cukru WVZ oczekuje, że produkcja cukru w sezonie 2009/10 przekroczy poziom 3,7 mln ton osiągnięty w sezonie 2008/09. Mimo że areał buraków cukrowych nie powinien ulec znaczącym zmianom (369 tys. ha w 2008 roku), to za sprawą korzystnych warunków pogodowych plony powinny być większe. W konsekwencji wzrośnie także i produkcja cukru. Kwota produkcyjna na cukier, przysługująca Niemcom, wynosi 2,9 mln ton. Nadwyżka produkcyjna w ubiegłym sezonie trafiła do sektora bioetanolu. W tym sezonie będzie podobnie tym bardziej, że WVZ oczekuje dużego popytu na to paliwo. Dwa z trzech największych zakładów produkujących bioetanol wykorzystują wyłącznie buraki jako surowiec produkcyjny. Jeśli jednak relacje cen zmieniają się, to mogą przestawić produkcję na zboża.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.