fbpx

Cukrowe blokady

Tydzień temu w okolicach Białegostoku, wczoraj pod Jeżewem. Pracownicy cukrowni Łapy i plantatorzy buraków cukrowych zablokowali drogę do Warszawy. Protest trwał godzinę i przebiegał spokojnie-ale emocje wokół planu zamknięcia jedynej podlaskiej cukrowni-nie gasną. N

Kierowcy jadący na Litwę byli zaskoczeni godzinnym postojem na trasie Białystok-Warszawa. Bardziej wyrozumiali byli Polacy.
Od dziesiątej drogę blokowało kilkudziesięciu pracowników Cukrowni Łapy i rolników uprawiających buraki cukrowe.
Plantatorzy i pracownicy cukrowni już od kilku miesięcy prowadzą akcje protestacyjne, apelują do władz krajowej spółki cukrowej i samego premiera. Bo w podlaskiem z uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru żyje prawie trzy tysiące ludzi.
Reforma unijnego rynku zakłada zmniejszenie produkcji, zarząd Krajowej Spółki Cukrowej zdecydował więc o likwidacji rejonu plantatorskiego łapskiej cukrowni, a to -zdaniem protestujących-krok do likwidacji samej cukrowni.
Niekorzystne decyzje mógłby chyba cofnąć tylko sam premier. Bo do połowy lutego Agencja Rynku Rolnego ma przesłać plan restrukturyzacji do Komisji Europejskiej-po tym będzie już za późno.
Protestujący zapowiadają szóstego lutego pikietę przed Sejmem, chcą też rozmawiać z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

źródło:TVP redakcja rolna

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.