Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Małopolska z najbardziej przyszłościową wizją rozwoju przedsiębiorczości w Europie. Tak uznał Europejski Komitet Regionów, przyznając polskiemu regionowi tytuł „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016″.

Małopolska została wyróżniona w konkursie na Europejski Region Przedsiębiorczości 2016. Poza nią, tytuły przyznano również szkockiemu Glasgow i włoskiej Lombardii.

To już 5. edycja konkursu, organizowanego przez KR, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów 28. krajów. O tytuł ERP walczą regiony i miasta, które przestawią "wybitną i wychodzącą w przyszłość strategię przedsiębiorczości".

Małopolska przekonała jurorów, że ma ogromny potencjał rozwojowy w wielu sektorach gospodarki, m.in. IT, biotechnologii, czy budownictwie energooszczędnym. Dodatkowo, województwo to ma już świetnie rozwinięty rynek chemii, przemysłu metalurgicznego i maszynowego.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, który w czwartek w Brukseli odebrał nagrodę z rąk przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów Fina Markku Markkuli, zauważył, że Małopolska jest pierwszym polskim zdobywcą tytułu. – To dla nas ogromny zaszczyt i dowód na to, że polskie regiony nareszcie mogą porównywać się z europejskimi, pomimo często niższego poziomu PKB i potencjału inwestycyjnego – zaznaczył, podkreślając również, że przekonanie jury konkursu to efekt pracy wielu ludzi. – Wszystkie programy i dokumenty przygotowujemy wspólnie z udziałem naszych partnerów społecznych. To musi być realna strategia, uwzględniająca regionalne okoliczności. Najważniejsze jest, by wdrażać ją w biznesie – przekonywał.

Marszałek zwrócił uwagę, że w ostatnich latach PKB Małopolski wzrósł o niemal jedną trzecią, podobne tempo wzrostu odnotowano w wynagrodzeniach, stale rośnie też liczba przedsiębiorstw, co z kolei przekłada się na spadek bezrobocia. Województwo postrzegane jest przy tym jako znakomite miejsce do lokalizacji usług biznesowych, sektor ten generuje w regionie 40 tys. miejsc pracy.

Nasz region ma doskonały potencjał w tej dziedzinie: znakomity kapitał ludzki, zaplecze infrastrukturalne oraz silną społeczność start-upową. Mam nadzieję, że udział Małopolski w sieci Europejskich Regionów Przedsiębiorczości otworzy nam wiele dodatkowych możliwości, a przede wszystkim pozwoli zacieśnić współpracę z innymi regionami, które efektywnie wdrażają strategie wsparcia przedsiębiorczości. (…) Uruchomiana została fala, która będzie nas pchała do przodu – powiedział Sowa.

Markku Markkula, wręczając nagrodę marszałkowi, podkreślił, że strategia rozwoju przedsiębiorczości  jest wdrażana przez region "w sposób konkretny".

Małopolska była już wcześniej wyróżniana w plebiscytach dotyczących wspierania przedsiębiorczości. Znalazła się na drugim miejscu wśród regionów Europy Wschodniej w rankingu Financial Times "Europejskie miasta i regiony przyszłości 2014/15". Została ona nagrodzona za najlepszą strategię przyciągania inwestorów. W tym samym rankingu zdobyła 5. miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów regionów Europy Wschodniej (najwyższa pozycja wśród polskich regionów).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności