fbpx

Na wsi coraz większy problem z… wilkami

Jeszcze kilka lat temu wilki znane były dzieciom i ich rodzicom przede wszystkim z bajek oraz z wizyt w ZOO. Dziś bardzo często zwierzęta te można  spotkać  przy domostwach lub drogach wiejskich. Coraz częściej rolnicy podczas prac polowych mają też  z nimi kontakt.

– Zauważalne jest również zwiększenie bytowania zwierzyny leśnej która szuka schronienia przed wilkiem na otwartych przestrzeniach pól, czy tez bliżej domostw ludzkich właśnie na tych terenach, na których widziano przedstawicieli tego gatunku. Oczywiście wiąże się to ze zwiększonymi stratami płodach i plonach rolnych spowodowanymi przez zwierzynę łowną, co ma swoje przełożenie na zmniejszoną dochodowość rolników oraz zawieszenie wypłat odszkodowań w tym zakresie przez koła łowieckie – mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby  Rolniczej.

Samasz loteria - baner

Dlatego zdaniem izby rolniczej konieczne jest pilne podjęcie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska działań prewencyjnych związanych z ewentualnym zagrożeniem jakie może nieść bezpośredni kontakt człowieka z tym gatunkiem oraz z drugiej strony na określeniu rzeczywistej jego populacji.

– Wielkopolska Izba Rolnicza zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony gatunków zagrożonych. Jako reprezentant grupy społecznej nierozerwalnie związanej z przyrodą stoimy na stanowisku, że wszelkie działania nakierowane na ochronę przyrody i jej składowych, są niezbędne i przyniosą korzyści każdemu z nas. Jednakże w tych działania konieczne jest również uzyskanie pewnej równowagi i wprowadzenie racjonalnego planu, który uwzględni właśnie taką sytuację z jaką się obecnie zmagamy, a więc gwałtownego wzrostu populacji gatunku chronionego. Należy podkreślić pozytywny fakt, że prowadzone działania ochronne dla tego gatunku przyniosły efekt, jednak teraz należy się zastanowić, jakie powinno być dalsze postępowanie wobec tego gatunku i konieczność zachowania przy tym bezpieczeństwa ludzi – dodaje Piotr Walkowski.

Według WIR równolegle z działaniami nakierowanymi na prace i rozwiązania związane z dalszym wzrostem populacji wilka i zagrożeniami jakie może on nieść, powinno się przeprowadzić szeroką akcję informacyjną dla rolników, mieszkańców wsi i miasteczek, ale i większych miast odwiedzających kompleksy leśne. Wiedza społeczeństwa w zakresie zachowania się w przypadku spotkania z wilkiem jest niewystarczająca.

– Dotychczas przeprowadzone działania np. przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w 2018 roku ”Czy taki wilk straszny jak go malują?”, czy też w 2019 roku forum dyskusyjne pn. „O wilku mowa” skierowane były do w zasadzie wąskiego grona osób związanych zawodowo z tą tematyką lub z racji zajmowanej funkcji – zaznacza prezes WIR.

Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej dostosowanej do specyfiki danej grupy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i postepowania w przypadku kontaktu z tym gatunkiem.

– Dalsze bagatelizowanie nadmiernie rozwijającej się populacji wilka może doprowadzić nie tylko do strat w naszych gospodarstwach rolnych, ale i doprowadzić do tragedii w wyniku bezpośrednich ataków na ludzi – podsumowuje Walkowski.

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. może już…czas przestać nas straszyć, niedługo będziemy bali się wejść do lasu bo ważniejsze są wilki… dlaczego w krajach skandynawskich populacja liczy do kilkaset sztuk przy znacznie wiekszej powierzchni kraju i mniejszym zaludnieniu… żyjemy w chorym kraju niestety

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.