fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCoraz większa podaż pszenicy na światowym rynku i unijny import kukurydzy. Podsumowanie...

Coraz większa podaż pszenicy na światowym rynku i unijny import kukurydzy. Podsumowanie raportu USDA

Amerykański departament rolnictwa (USDA) co miesiąc publikuje swoje szacunki podaży i popytu na produkty rolne tzw. raport WASDE. W tym miesiącu raport ten nie wywołał większych reakcji na rynkach, jednak niektóre jego punkty warte są bliższemu przyjrzeniu się – zauważa serwis Kaack.

Pszenica: podaż na rynku światowym rośnie

Jeśli chodzi o rynek pszenicy to Amerykanie szacują, że w obecnym sezonie w przypadku Rosji zbiory pszenicy wzrosną o 1 mln ton do 92 mln ton. To wciąż znacznie mniej niż około 100 mln ton, które obliczyli rosyjscy analitycy.

W przypadku Australii wielkość zbiorów zostanie zwiększona z 36,6 mln ton do 38 mln ton. Również tutaj USDA jest bardziej powściągliwy niż lokalni eksperci (40 do 42 mln ton).

USDA pozostaje bardzo ostrożny w kwestii rosyjskich zbiorów, nie wyjaśniając, dlaczego wielkość zbiorów nie jest bardziej zwiększana. USDA przewiduje światową produkcję na poziomie 784 mln ton, Międzynarodowa Rada Zbożowa jest znacznie bardziej optymistyczna i widzi zbiory na poziomie 796 mln ton.

Rynek światowy jest dobrze zaopatrzony w możliwości eksportowe szacowane na 213 mln ton (styczeń-WASDE 211,6 mln ton / rok wcześniej 203 mln ton). Konkurencja ze strony rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy pozostaje wysoka.

Australia zebrała dużo pszenicy paszowej, która znajdzie nabywców zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej, gdzie mogłaby zastąpić kukurydzę w racjach żywnościowych. Ogólnie rzecz biorąc, na razie istnieje niewielkie pole do wzrostu cen na rynku światowym.

Soja: Umiarkowana korekta dla Argentyny

Dane dotyczące światowego bilansu nasion soi również były zgodne z oczekiwaniami. Ze szczególnym podekscytowaniem oczekiwano prognoz dotyczących zbiorów w Ameryce Południowej.

W Argentynie wielkość zbiorów zostanie zmniejszona o 4,5 mln ton do 41 mln ton. W Argentynie konsekwencje suszy są postrzegane jako bardziej dramatyczne. Giełda w Rosario spodziewa się tylko 34,5 mln ton.

USDA przewiduje niezmienione zbiory w Brazylii na poziomie 153 mln ton. Taką ocenę podzielają analitycy z Brazylii.

W przypadku Argentyny USDA prawdopodobnie dokona dalszych korekt w nadchodzących miesiącach. Rynki już to wyceniły, jednak globalne dostawy pozostają bezpieczne ze względu na rekordowe zbiory w Brazylii.

Kukurydza: UE importuje jeszcze więcej

USDA nie obniżyło globalnych zapasów końcowych tak bardzo, jak oczekiwali handlowcy i analitycy. Mimo słabszych zbiorów w Argentynie zwiększono wolumen eksportu, ponieważ straty rekompensują Brazylia i Ukraina.

W przypadku Argentyny USDA zmniejszyło zbiory o 5 mln ton do 47 mln ton. Giełda w Rosario szacuje zbiory na zaledwie 42,5 mln ton. Oczekuje się, że brazylijskie zbiory pozostaną niezmienione i wyniosą 125 mln ton.

Natomiast import do UE będzie rósł jeszcze szybciej. 23,5 mln ton oznacza wzrost o 2 mln ton w porównaniu ze styczniowym raportem Wasde.

Rosnący import kukurydzy poprawia bilans zbóż w UE. Niemniej jednak kukurydza pozostaje droga w porównaniu z pszenicą paszową. Globalnie podaż kukurydzy jest wystarczająca pomimo mniejszych zbiorów w Argentynie.

W nadchodzących miesiącach USDA będzie musiał ponownie zrewidować zbiory w Argentynie w dół. Opóźniony siew drugiej uprawy kukurydzy w Brazylii z powodu późnego zbioru soi może mieć negatywny wpływ na plony. Rozwój rynku w nadchodzących tygodniach będzie miał wpływ na decyzję amerykańskich rolników o uprawie kukurydzy lub soi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.