fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCoraz słabsze prognozy zbiorów powinny napędzać wzrosty cen zbóż

Coraz słabsze prognozy zbiorów powinny napędzać wzrosty cen zbóż

W zeszłym tygodniu ceny zbóż na paryskim Matifie zdecydowanie odbiły. Cena kukurydzy wzrosła o 8, pszenicy o 6,7, a rzepaku o 3,6 proc. tydzień do tygodnia. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są obawy o plonowanie upraw.

Wiele regionów Europy już cierpi z powodu suszy, a prognozy pogody nadal pozostają niekorzystne. O ile w wielu miejscach zbożom opady pomogą już niewiele lub wcale, to lipcowy przebieg pogody może być kluczowy dla upraw kukurydzy. A to jej ceny wzrosły przecież w największej skali.

We Włoszech spodziewany jest spadek produkcji pszenicy o ok. 20 proc.. Plonuje ona słabiej także w Hiszpanii i w niektórych regionach Francji. Także w Niemczech zapowiadane są niższe zbiory. Komisja Europejska już zmniejszyła swoją prognozę zbiorów ze 130 do 125 mln ton.

Z kolei na rynkach światowych coraz aktywniejsi są główni importerzy zbóż, do których należą Egipt i Iran. Te wszystkie czynniki w połączeniu z nieco mniejszymi obawami dotyczącymi recesji sprawia, że ceny zbóż rosną i w najbliższym czasie rosnąć powinny, szczególnie w przypadku kukurydzy.

Szkoda tylko, że na razie nie przekłada się to zbyt znacząco na ceny w kraju; obserwowane są lekkie wzrosty, jednak cenom w Polsce do cen w pozostałych krajach UE jeszcze daleko, o czym pisaliśmy m.in. tutaj:

Jęczmień w Polsce o wiele tańszy niż w innych krajach Unii Europejskiej

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.