fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCoraz mniejsze wsparcie rynku mleka

Coraz mniejsze wsparcie rynku mleka

Sektor mleka został dotknięty drastycznymi cięciami. Bez doliczania wsparcia do eksportu artykułów mlecznych zawartych w produktach spoza załącznika I, wydatki przewidziane na interwencję rynkową w 2009 r. cechuje 17% spadek wobec wartości zapisanych nominalnie dla 2008 r. Ważna uwaga: w budżecie na 2009 r., tak jak rok wcześniej, nie uwzględniono przychodów UE z tytułu karnych opłat od nadprodukcji mleka.

Na refundacje eksportowe przeznaczono zaledwie 9 mln euro – wydaje się to kwotą zdecydowanie zbyt niską w świetle przywróconych i podwyższanych zwrotów do wywozu. Pomoc do interwencyjnego magazynowania OMP i jego rozdysponowania nie została w ogóle ustalona (p.m. – pro memoria – oznacza ewentualne późniejsze określenie wydatków), tymczasem inaczej niż w ostatnich latach, interwencja jest w 2009 roku zakrojona dość szeroko.
Środki na zarządzanie podażą masła i tłuszczu mlecznego utrzymano na bardzo skromnym
poziomie, podobnie jak wsparcie rynku serów i pomoc do spożycia mleka w szkołach. W budżecie wsparcia bezpośredniego na 2009 r. zabrakło w ogóle pomocy dla producentów mleka w postaci premii mlecznych i płatności dodatkowych, które np. w 2007 r. wyniosły łącznie 641 mln euro. Tymczasem faktyczne wydatki na WPR będą w 2009 roku znacznie wyższe, niż przewidywał to budżet. Raport Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa (DG Agri) przekazany na początku lipca br. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wskazuje, że wydatki za 5 miesięcy roku finansowego (od listopada 2008 r. do końca marca br.) przewyższyły budżet aż o 1,8 mld euro. Duża część tego deficytu wynika z większych kosztów obsługi Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w
Rolnictwie (EFOGR), w tym kwot przekazanych na sektor mleka – mimo pewnych wpływów, m.in. z tytułu płatności kar za nadprodukcję mleka w sezonie kwotowym 2008/09, rozliczenia kont, zwrotów nienależnie wypłaconych kwot lub środków uzyskanych ze sprzedaży interwencyjnej. Wydatki budżetowe wzrosły również dlatego, że większość państw zażądała przyśpieszenia wypłat płatności bezpośrednich, a ich żądania zostaną spełnione.
Komisja Europejska oczekuje, że sektor mleczarski będzie nadal intensywnie wspierany. W ciągu pierwszych 5 miesięcy roku finansowego, czyli do końca marca br., przeznaczono na tę branżę 75 mln euro (55% budżetu, przewidzianego początkowo na 138 mln euro – patrz tabela poniżej), przede wszystkim na interwencyjne zakupy masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Trzeba zaś dodać, że w kolejnych miesiącach bieżącego sezonu interwencja była kontynuowana na szeroką skalę.
Do tego dochodzi dość znaczący poziom refundacji eksportowych, przywróconych w styczniu br., a zupełnie nieprzewidzianych w budżecie. Również zakres zwrotów do wywozu artykułów mlecznych w produktach spoza załącznika I z pewnością będzie znacznie wyższy niż ustalone na ten cel środki (127 mln euro dla wszystkich artykułów, nie tylko mleczarskich).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.